Arktikas palija (sarkanā palija, ezera forele)

Salvelinus alpinus (L.) (syn. Salvelinus salvelinus, Salmo salvelinus)

Salvelinus alpinus (L.) attēls

latviski: Arktikas palija (sarkanā palija, ezera forele)

angliski: Arctic charr

vāciski: Seesaibling

zviedriski: röding, större fjällröding

igauniski: arktika paalia, mägihõrnas

lietuviski: arktinė palija

krieviski: арктический голец

Apraksts:

Ķermenis slaids, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute ar zobiem, vērsta uz priekšu. Caurceļotājformai mugura zila, sāni un vēders sudrabains. Saldūdens formai mugura tumši zila vai olīvzaļa, sāni dzeltenīgi balti vai zaļgani, vēders dzeltenīgi sārts vai oranžs. Uz sāniem sarkani vai oranži plankumi un punkti. Krūšu spuras, vēdera spuras un anālā spura sarkana. Pirms nārsta krūšu spuru, vēdera spuru un anālās spuras priekšdaļa balta. Mazuļiem uz sāniem 8-15 lieli tumši plankumi.

Morfoloģija:

D 3-6/8-12, A 3-6/7-11, P 1/10-15, V 1/7-10, C 19, l.l. 113-240, sp.br. 16-35, vt. 56-71.

Izmēri:

L-120 cm, W-16 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Ir taukspura. Mute ar zobiem, ķermenis plankumains (skat. sīgu dzimtu). Anālajā spurā parasti mazāk staru nekā kuprlasim, ketlasim un kižučam. Lemeškaula kāts bez zobiem (skat. citas lašu dzimtas zivis). Lemeškaula plātnīte priekšpusē noapaļota, uz muguras spuras un astes spuras nav tumšu šķērssvītru (skat. avota paliju).

Bioloģija:

Anadroma vai saldūdens zivs. Uzturas pa vienai. Anadromā forma dzīvo jūrā, nārsto upēs. Mazuļi upēs pavada parasti 2-3 gadus (reti 4-5 gadus). Novērota līdz 940 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 10 km diennaktī. Pamatbarība jūrā: vēžveidīgie un zivis; saldūdeņos - planktons, bentoss, kukaiņi. Sasniedz 25 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 4-14 gadu vecumā, sasniedzot 11-40 cm garumu (Ls). Auglība 0,1-21 tūkst. ikru. Nārsto jūlijā-septembrī (ūdens t° 2-11°C) no 10 cm līdz 100 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kurā piedalās arī pundurtēviņi. Mātīte veido vienu vai vairākas ligzdas, ierokot ikrus oļos, to attīstība ilgst 21-230 dienas (490-540 grāddienas). Tēviņš apsargā ligzdu. Nārsts ne katru gadu. Veido hibrīdus ar taimiņu.

Izplatība:

Cirkumpolāra. Eiropa, Āzija un Ziemeļamerika. Latvijā ievesta pirms 1929. gada, iespējams, no Ziemeļamerikas. 1940. gadā ievesta no Zviedrijas. Audzēta dīķsaimniecībās. Ielaista ezeros, bet nav ziņu, kuros. Viena no paliju sugām audzēta zivjaudzētavās arī sešdesmitajos gados. Populāciju izveidošanās Latvijā nav zināma. Arktikas palija tiek uzskatīta par vairāku sugu kompleksu. Zviedrijā uz ģenētisku pētījumu pamata izdalītas 3 sugas. Eiropā izdala vismaz 24 pasugas.

Summary:

Anadromous or freshwater species. Circumpolar distribution. Imported to Latvia before 1929 from North America and in 1940 from Sweden. Farmed in fishfarms. Stocked in lakes, but no records where. No established populations in Latvia recorded.

Apskati citas sugas: