strauta forele

Salmo trutta fario (L.)

Salmo trutta fario (L.) attēls
  • strauta forele attēls
  • strauta forele attēls

latviski: strauta forele

angliski: brown trout

vāciski: Bachforelle

zviedriski: bäcköring

igauniski: jõeforell

lietuviski: margasis upėtakis

krieviski: ручьевая форель

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Salmo trutta fario (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis slaids, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute ar zobiem, vērsta uz priekšu. Mugura zaļganbrūna, sāni zaļgandzelteni, vēders dzeltenīgs. Mazuļiem uz sāniem lieli tumši plankumi. Uz muguras spuras un sāniem abās pusēs sānu līnijai melni un sarkani punkti.

Morfoloģija:

D 1-5/8-14, A 1-5/6-11, P 1/7-14, V 1-2/6-11, C 17-22, l.l. 105-132, sp.br. 10-22, vt. 52-63.

Izmēri:

L-100 cm, W-12 kg, Latvijā L-64 cm, W-3 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Ir taukspura. Mute ar zobiem, ķermenis plankumains (skat. sīgu dzimtas zivis). Mazuļiem uz žaunu vākiem vairāki tumši plankumi, sarkani punkti uz muguras spuras un abās pusēs sānu līnijai, taukspuras augšdaļa sarkana (skat. lasi). Uz lemeš-kaula kāta zobi (skat. palijas). Mazuļi dažkārt nav atšķirami no taimiņa mazuļiem.

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Parasti uzturas pa vienai, mazuļi - nelielos bariņos. Pamatbarība: bentoss, ūdenī iekrituši kukaiņi un zivis. Sasniedz 19 gadu, Latvijā 5 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 2-4 gadu vecumā, sasniedzot 10-30 cm garumu (Ls). Auglība 0,1-5 tūkst. ikru. Nārsto septembrī-martā, Latvijā oktobrī-novembrī (ūdens t° 2-8°C) 15-70 cm dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kas ilgst līdz 2 mēnešiem. Mātīte veido ligzdu, ierokot ikrus oļos, grantī, to attīstība ilgst 50-260 dienas (350-480 grāddienas). Latvijas upēs kāpuri izšķiļas pavasarī.

Izplatība:

Eiropa. Latvijā sastopama daudzās upēs. Literatūrā attiecināta uz visu lielāko upju baseinu ūdenstecēm (izņemot Lielupes baseinu). No 1898. līdz 1941. gadam mākslīgi pavairota. 1958. gadā ievesta no Čehoslovākijas. Līdz 1960. gadam ielaista Lielajā Nabas, Mazajā Nabas un Puzes ezeros. Strauta forele tiek uzskatīta par taimiņa pasugu.

Izmantošana:

Makšķernieku lomos reti.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe. In Latvia occurring in many rivers except the basin of the Lielupe. Spawning in October - November. Larvae hatching in spring. Restocked from 1898 to 1941. Imported from Czechoslovakia in 1958 and till 1960 stocked in Lakes Lielais Nabas, Mazais Nabas, and Puzes. Rarely caught by anglers. Object for recreational fishing.

Apskati citas sugas: