akmeņgrauzis

Cobitis taenia (L.)

Cobitis taenia (L.) attēls

latviski: akmeņgrauzis

angliski: spined loach

vāciski: Steinbeißer

zviedriski: nissöga

igauniski: hink

lietuviski: kirtiklis

krieviski: щиповка

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Cobitis taenia (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis slaids, no sāniem saplacināts. Mute vērsta uz leju. Pie augšžokļa 6 taustekļi. Ķermenis klāts ar sīkām zvīņām, izskatās kails. Mugura brūngana, sāni un vēders dzeltenīgs vai pelēcīgs. Uz muguras un sāniem tumši plankumi, kas veido gareniskas svītras. Muguras spura un astes spura ar tumšiem punktiem.

Morfoloģija:

D 2-4/6-8, A 2-3/4-7, P 1/4-9, V 1-2/5-7, C 15-17, sp.br. 9-16, vt. 38-48.

Izmēri:

L-14 cm, W-50 g, Latvijā L-12 cm, l-10 cm, W-9 g.

Atšķirīgās pazīmes:

Ķermenis saplacināts, zem acīm pa vienam dzelonim (skat. pīksti un bārdaino akmeņgrauzi).

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Parasti uzturas pa vienam vai nelielos baros pie grunts. Pirms nārsta un ziemošanas veido koncentrācijas. Aktīvāks tumsā. Dienā parasti ierokas gruntī vai slēpjas starp akmeņiem un citiem zemūdens priekšmetiem. Ziemo, ieracies gruntī. Tālas migrācijas neveic. Pamatbarība: bentoss un planktons. Sasniedz 10 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-3 gadu vecumā, sasniedzot 4-7 cm, Latvijā 5-7 cm garumu (l). Auglība 0,1-5,3 tūkst. ikru. Nārsto aprīlī-jūlijā, Latvijā jūlijā-augustā (ūdens t° 14-24°C) no 10 cm līdz 1 m dziļumā. Raksturīgs porciju nārsts 2-3 piegājienos, kas ilgst 20-60 dienas. Ikri sākumā pielīp pie augiem un cita substrāta vai peld tuvu pie grunts, to attīstība ilgst 3-7 dienas. Uzskata, ka akmeņgrauzis līdzīgi sudrabkarūsai var vairoties partenoģenētiski.

Izplatība:

Eiropa un Āzija. Latvijā sastopams vairumā upju un daudzos ezeros, kā arī jūras piekrastē. Nelielos, stipri aizaugošos, īpaši slēgtos ezeros parasti nav sastopams. Iespējams, ka Cobitis taenia ir sugu komplekss, piemēram, Krievijā Maskavas upē uz ģenētisku pētījumu pamata izdalītas 2 sugas -akmeņgrauzis un Sibīrijas akmeņ- grauzis (Cobitis granoei Randahl).

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe and Asia. In many Latvian rivers and lakes. In Latvia reaching maturity when 5 - 7 cm long (l). Spawning in July - August.

Apskati citas sugas: