Apraksts:
Ķermenis slaids, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute ar zobiem, vērsta uz priekšu. Mugura zilganpelēka vai zeltaini brūna, sāni un vēders sudra-bains. Uz sāniem virs un zem sānu līnijas nelieli melni x-veida plankumi. Uz muguras spuras un astes spuras augšdaļas nelieli melni plankumi. Pirms nārsta tēviņiem uz ķermeņa izveidojas sārti plankumi, apakšžoklis kāšveidīgi izliecas. Mazuļiem uz sāniem 7-13 lieli tumši plankumi un abās pusēs sānu līnijai sarkani un melni punkti. Uz jūru migrējošie mazuļi (smolti) sudrabaini.
Morfoloģija:
D 3-5/8-12, A 2-5/7-9, P 1/11-14, V 1-2/8, C 19, l.l. 106-140, sp.br. 13-21, vt. 56-62.
Izmēri:
L-140 cm, W-30,5 kg, Latvijā Ls-97 cm, W-10 kg.
Atšķirīgās pazīmes:
Ir taukspura. Mute liela ar zobiem (skat. sīgu dzimtas zivis). Anālajā spurā mazāk staru nekā ketlasim, kižučam un kuprlasim. Lemeškaula plātnīte paplašināta, tā ir nedaudz izvirzīta pirms aukslēju kauliem (skat. ketlasi, kižuču un kuprlasi). Uz lemeškaula kāta ir zobi (skat. palijas). Uz ķermeņa melni x-veida plankumi (skat. varavīksnes foreli). Augšžokļa gali sniedzas aiz acu aizmugurējās malas, uz lemeškaula plātnītes pamata 3-4 zobi. Mazuļiem uz žaunu vākiem 4-6 melni plankumi, uz muguras spuras un sāniem abās pusēs sānu līnijai sarkani un melni punkti, taukspuras augšdaļa sarkana (skat. lasi).
Bioloģija:
Anadroma zivs. Izdala arī vairākas saldūdens pasugas. Uzturas pa vienai. Dzīvo jūrā 1-7 gadus, tad dodas nārstot upēs. Mazuļi upēs pavada 1-7, Latvijā vairums 2 gadus, sasniedzot 10-19 cm garumu. Upēs sastopama taimiņa saldūdens pasuga - strauta forele. Novērota līdz 600 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 28 km diennaktī. Pamatbarība: zivis un vēžveidīgie. Sasniedz 19 gadu, Latvijā 7 gadu vecumu.
Vairošanās:
Dzimumgatavība iestājas 2-7 gadu vecumā, sasniedzot 25-50 cm garumu (Ls). Auglība 2-30 tūkst. ikru. Nārsto septembrī-martā, Latvijā oktobrī-novembrī (ūdens t° 0-9°C) 0,25-3,5 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kurā‰ piedalās arī upēs nobrieduši pundurtēviņi. Mātīte veido ligzdu, ierokot ikrus oļos, to attīstība ilgst 60-170 dienas (360-450 grāddienas). Latvijas upēs kāpuri izšķiļas pavasarī. Veido hibrīdus ar lasi un avota paliju.
Izplatība:
Eiropas Atlantijas piekraste. Latvijā jūras piekrastē. Uz nārstu ienāk upēs. Taimiņa saldūdens formu izdala kā pasugu Salmo trutta fario L. - strauta forele.
Izmantošana:
Baltijā nozvejo apmēram 1 tūkst. t, Latvijā - 10-15 t gadā. Latvijā kopš 1885. gada tiek mākslīgi pavairots.
Summary:
Anadromous species. Distributed in the North Atlantic, also in the Baltic Sea and its gulfs. In Latvia occurring along the sea coast and in the Gulf of Riga. Living in the sea for 1 - 7 years, then entering rivers for spawning. Spawning in October - November. Young fish mostly spending 2 years in rivers, and migrating to the sea when reached size of 10 - 19 cm as silver smolts. Basic diet: fish and crustaceans. Annual catch of 10 - 15 tons in Latvia.