bārdainais akmeņgrauzis (šmerliņš)

Noemacheilus barbatulus (L.) (syn. Nemachilus barbatulus, Nemacheilus barbatulus, Cobitis barbatula)

Noemacheilus barbatulus (L.) attēls

latviski: bārdainais akmeņgrauzis (šmerliņš)

angliski: bearded stone loach

vāciski: Schmerle

zviedriski: grönling

igauniski: trulling

lietuviski: šližys

krieviski: голец

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Noemacheilus barbatulus (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis slaids, šķērsgriezumā ieapaļš. Mute vērsta uz leju. Pie augšžokļa 6 taustekļi. Ķermenis klāts ar sīkām zvīņām, izskatās kails. Mugura zaļganbrūna, sāni dzeltenbrūni, vēders dzeltens. Uz muguras, sāniem un spurām dažādas formas tumši plankumi. Pirms nārsta tēviņiem un mātītēm uz ķermeņa un spurām izveidojas nārsta kārpiņas, tēviņiem ķermeņa augšdaļā un apakšdaļā pie astes izveidojas ādas kroka.

Morfoloģija:

D 2-4/6-8, A 2-4/4-8, P 1/9-13, V 1-2/5-8, C 15-21, sp.br. 8-14, vt. 35-42.

Izmēri:

L-18 cm, W-65 g, Latvijā L-12 cm, l-11 cm, W-16 g.

Atšķirīgās pazīmes:

Pie mutes 6 taustekļi (skat. pīksti). Ķermenis šķērs- griezumā ieapaļš, plankumi uz tā izvietoti neregulāri (skat. akmeņgrauzi).

Bioloģija:

Saldūdens zivs. Parasti uzturas pa vienam, retāk nelielos baros pie grunts. Pirms nārsta un ziemošanas veido koncentrācijas. Aktīvāks tumsā. Dienā parasti slēpjas zem akmeņiem, siekstām un citiem zemūdens priekšmetiem. Tālas migrācijas neveic. Pamatbarība: bentoss un planktons. Sasniedz 10 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-3 gadu vecumā, sasniedzot 5-6 cm garumu (l). Auglība 0,1-25,6 tūkst. ikru. Nārsto martā-augustā, Latvijā jūlijā (ūdens t° 8-20°C) 18-24 cm dziļumā. Raksturīgs porciju nārsts 2-3 piegājienos, kas ilgst 14-35 dienas. Ikri pielīp pie akmeņiem, smiltīm, augiem un cita substrāta, to attīstība ilgst 4-16 dienas (100-120 grāddienas).

Izplatība:

Eiropa un Āzija. Latvijā sastopams daudzās upēs, kā arī meliorācijas grāvjos vairākus kilo- metrus no ietekas upē. Konstatēts Rušonā (1963), deviņdesmitajos gados - Apsauju, Laidzes un Rāznas ezerā. Literatūrā attiecināts uz Babītes, Drīdža, Geraņimovas Ilzas un Sīvera ezeru (1959, l962, 1972). Ūdenstilpēs ar dūņainu gultni parasti nav sastopams.

Summary:

Freshwater species. Distributed in Europe and Asia. In many Latvian rivers and ditches. Found in several lakes. Not found in waterbodies with muddy bed. Spawning in July in Latvia.

Apskati citas sugas: