Natūza sikspārnis

Pipistrellus nathusii Keyserling et Blasius

Pipistrellus nathusii Keyserling et Blasius attēls

latviski: Natūza sikspārnis

angliski: Nathusius’ pipistrelle

vāciski: Rauhhautfledermaus

zviedriski: Nathusius’ fladdermus

igauniski: pargi-nahkhiir

lietuviski: Natuzijaus sikšniukas, Natuzijaus šykšnis

krieviski: нетопырь Натузиуса

Apraksts:

Ķermeņa garums: 45 - 56 mm.
Apakšdelma garums: 32 - 37 mm.
Auss garums: 10 - 14 mm.
Svars: 6 - 15 g.
Mazie priekšdzerokļi: 1/1.

Pazīmes:

Mazu izmēru sikspārnis. Ļoti līdzīgs pundursikspārnim. Atšķiras ar mazāk strupu purnu, nedaudz gaišākām lidplēvēm un lielākiem izmēriem, spārna 5. pirksts (42) 43 -48 mm garš. Pārējās pundursikspārņa aprakstā minētās pazīmes atbilst arī Natūza sikspārnim. Augšžokļa otrais priekšzobs parasti garāks par pirmā priekšzoba papildvirsotni, apakšžoklī starp otro un trešo priekšzobu ir sprauga.

Līdzīgās sugas:

Pundursikspārnis: strupāks purns, mazāki izmēri. Atsevišķos gadījumos jāizmanto priekšzobu uzbūves pazīmes (skat. augstāk). Līdzīgu izmēru bārdainais, Branta, un ūdeņu naktssikspārnis atšķiras pēc ausu, auss radziņu formas un neattīstītas epiblēmas.

Izplatība un sastopamība:

Bieži sastopams (IV) V - IV (X). Ceļotājs. Ziemo Rietumeiropā - Nīderlandē, Vācijā, Beļģijā, Francijā, Šveicē, Ziemeļitālijā, Horvātijā un Čehijā. Veic līdz 2000 km tālus sezonālus pārlidojumus.

Paslēptuves un kolonialitāte:

Vasarā līdz 100 un vairāk mātīšu aukļkolonijas apmetas spraugveida slēptuvēs ēku ārsienās aiz dēļu apšuvumiem, dubultjumtu spraugās, bēniņos, iespējams, arī koku dobumos. Bieži kopā ar dīķu naktssikspārņiem, arī ar divkrāsainajiem sikspārņiem. Vientuļi tēviņi vasarā nereti sastopami putnu un sikspārņu būros. Rudeņos (VIII - IX) tēviņu mītnes kalpo kā pārošanās vietas.

Lidojums, barošanās biotopi:

Vakaros izlido agri - tūlīt pēc saulrieta. Medī nelielos klajumiņos mežos vai parkos, virs ūdens krātuvēm. Atšķirībā no pundursikspārņa, vairās lidināties šaurās telpās starp koku zariem. Lidojums samērā ātrs un veikls.

Līdzīgās sugas

  • Myotis mystacinus Kuhl (bārdainais naktssikspārnis)

    Citāda auss un auss radziņa forma un labi attīstīta epiblēma.

  • Pipistrellus pipistrellus Schreber (pundursikspārnis)

    Atšķiras ar izstieptāku purnu, garāku apakšdelmu un 5. pirkstu. Šaubīgākos gadījumos jāizmanto priekšzobu uzbūves īpatnības (skat. augstāk).

Apskati citas sugas: