Sviļņu dzimta (Pyralidae)

Tauriņu kārtas dzimta. Šajā dzimtā iekļauj agrākajā literatūrā savrupās dzimtās nodalīto lielo vaskasvilni (Galleria mellonella - Galleriidae s.str.), kā arī pasviļņu dzimtas Phycitidae s.str. sugas. Dažās senākās taksonomiskajās shēmās sviļņu dzimtu aplūko ļoti plašā izpratnē, iekļaujot arī tos taksonus, kas šeit aplūkoti zāļsviļņu dzimtā.

Abas dzimtas - sviļņu un zāļsviļņu - ir ļoti līdzīgas. Atšķirības pazīmes ir visai akadēmiskas un grūti saskatāmas bez palīgierīcēm. Pieaugušiem tauriņiem atšķirības ir kukaiņu maņu (dzirdes) orgāna, ko dēvē par timpanālo orgānu, uzbūvē. Turklāt tas atrodas uz vēdera pirmā posma, sānos abpusēji un simetriski kā neliels iedobums. Sviļņu dzimtā maņu orgānā nav savienojošo timpanālo membrānu; savukārt zāļsviļņu dzimtā maņu orgānu savieno 2 timpanālās membrānas.

Atšķiras arī abu dzimtu tauriņu kāpuri. Sviļņu dzimtas kāpuriem uz astotā posma (A8) ir cietu (jeb sklerotizētu) zvīņu gredzens; savukārt zāļsviļņu dzimtā kāpuriem uz devītā posma (A9) ir viens vai divi sariņi, ko dēvē par setu.

Sviļņu dzimtā ietilpst vidēja lieluma tauriņi, kā spārnu plētums ir 1,5-4 cm ietvaros, reti - lielāks. Ķermenis diezgan slaids. Apakšlūpas tausti vidēji gari, bet snuķis - īss vai reducēts. Raksturīgi plati priekšspārni ar smailu vai noapaļotu galu. To apveids bieži vairāk vai mazāk trīsstūrains. Krāsojums un zīmējums uz priekšspārniem ļoti dažāds, bieža pazīme ir 2 šķērsjoslas. Pakaļspārni ar 1-2 neskaidrām šķērsjoslām vai vienkrāsaini, arī trīsstūraini. Kājas garas. Taustekļi gari, tomēr īsāki nekā priekšspārna garums; miera stāvioklī, tauriņam sēžot uz substrāta, atpakaļvērsti. Kāpuri mīt augu atliekās, pārtikas produktos, citā organiskas izcelsmes barībā. Sugu skaitā ir bieži sastopami un postīgi kaitēkļi noliktavās un labības klētīs.

Plaši dažādā klimatā sastopami tauriņi; vairākas sugas ir kosmopolītiskas. Pasaulē ap 6000 sugu. Latvijā 72 sugas.

Šīs dzimtas sugas

 • lielais vaskasvilnis Galleria mellonella (Linnaeus, 1758)

  Galleria mellonella (Linnaeus, 1758) attēls

  angliski: greater wax moth

  vāciski: Große Wachsmotte

  zviedriski: störe vaxmott

  igauniski: vahaledik

  lietuviski: vaškinis ugniukas

  krieviski: большая восковая моль

 • pārtikas svilnis Plodia interpunctella (Hübner, 1813)

  Plodia interpunctella (Hübner, 1813) attēls

  angliski: indianmeal moth, pantry moth

  vāciski: Dörrobstmotte

  zviedriski: indiskt mjölmott

  igauniski:

  lietuviski: pietinis ugniukas

  krieviski: южная амбарная огнёвка

 • raibais miltu svilnis Pyralis farinalis (Linnaeus, 1758)

  Pyralis farinalis (Linnaeus, 1758) attēls

  angliski: meal moth

  vāciski: Mehlzünsler

  zviedriski: mjölmott

  igauniski:

  lietuviski: miltinis ugniukas

  krieviski: мельничная или мучная огнёвка