raibais miltu svilnis

Pyralis farinalis (Linnaeus, 1758) (syn. Asopia farinalis L.)

Pyralis farinalis (Linnaeus, 1758) attēls

latviski: raibais miltu svilnis

angliski: meal moth

vāciski: Mehlzünsler

zviedriski: mjölmott

igauniski:

lietuviski: miltinis ugniukas

krieviski: мельничная или мучная огнёвка

Apraksts:

Sviļņu dzimtas suga. Vidēja lieluma tauriņš, kā spārnu plētums 1,8-3 cm ietvaros. Diezgan koši krāsots dzeltenīgi brūns tauriņš, kas sastopams cilvēka mītņu tuvumā, graudu glabāšanas un to pārstrādes tuvumā. Relatīvi siltākā klimatā nekā pie mums tas sastopams arī izgāztuvēs, putnu fermās utml. vietās, kas nodrošina kāpuru barības - organisko vielu (pūstošu, mitrās vietās) - pieejamību. Drukns svilnis, taustekļi aptuveni puses priekšspārna garumā vai mazliet garāki.

Priekšspārns:

Priekšspārns ar dzeltenu vidus daļu, kas ietverta brūnā pamatkrāsojumā, ārmala gaišāka, ar bālu apmali. šķērssvītras baltas, viļņveidīgi-lokveida.

Bioloģija:

Straujas attīstības suga, vairākas paaudzes gadā. Pieaugušā stadijā dzīves laiks īss: pēc pārošanās un visai straujas olu dēšanas pieaugušie tauriņi iet bojā. Kāpuri attīstās dažādos miltu (graudu) produktos, pūstošās organiskajās vielās, pat dārzeņos. Barības ziņā diezgan plastiski piemērojas pieejamajai barībai. Priekšroku dod mitrām, siltām, maz vēdinātām telpām. Masveidā savairojoties, bīstams graudu un to produktu kaitēklis. Kāpuri veido tīmekļainu caurules veida slēptuvi, kurā atrodas visu laiku, tajā skaitā arī graužot produktus, tikai kāpura priekšdaļa (galva) tiek izvirzīta ārpus slēptuves.

Izplatība:

Kosmopolītiska suga, ieviesusies visā pasaulē. Latvijā visā teritorijā, nevienmērīgi.

Apskati citas sugas: