pārtikas svilnis

Plodia interpunctella (Hübner, 1813)

Plodia interpunctella (Hübner, 1813) attēls

latviski: pārtikas svilnis

angliski: indianmeal moth, pantry moth

vāciski: Dörrobstmotte

zviedriski: indiskt mjölmott

igauniski:

lietuviski: pietinis ugniukas

krieviski: южная амбарная огнёвка

Apraksts:

Sviļņu dzimtas suga. Dzeltenīgi brūnas, kontrastējošas krāsas neliels tauriņš, kā spārnu plētums 1,6-2 cm ietvaros. Uzturas galvenokārt cilvēka mītņu tuvumā vai dzīvokļos, dažādās noliktavās, rūpnieciskās pārstrādes telpās, bojājot dažādus pārtikas produktus, vairumā gadījumu - graudu (miltu) izcelsmes. Var veidot daudzas paaudzes gadā piemērotos apstākļos. Taustekļi diegveida, aptuveni puses no spārna garumā. Pakaļspārni vienmuļi pelēcīgi. Tiek uzskatīts par grūti iznīdējamu kaitēkli.

Priekšspārns:

Divkrāsains - pamatdaļa dzeltenpelēka, sākot no vidus līdz spārna galam - sarkanbrūna ar tumšākām svītrām, bet var būt arī krāsojuma variācijas: no tumšpelēkas līdz bronzas krāsai spārna tumšajā daļā. Visos gadījumos spārna krāsojums ir acīm redzami kontrastējošs starp spārna pamatu un sākot no vidus.

Bioloģija:

Kāpuri grauž ļoti dažādus produktus (graudus, putraimus, miltus, cepumus, saulespuķu sēklas, žāvētus augļus, riekstus, sauso granulēto suņu barību u.tml.), tie spēj izgrauzties cauri arī iepakojuma materiālam, tādējādi bojājot produktus veikalos un citās noliktavās.

Izplatība:

Kosmopolītiska suga visā pasaulē. Latvijā visā teritorijā, nevienmērīgi.

Apskati citas sugas: