aveņu āboliņš (inkarnāta āboliņš)

Trifolium incarnatum L.

Trifolium incarnatum L. attēls

latviski: aveņu āboliņš (inkarnāta āboliņš)

angliski: crimson Clover

vāciski: Inkarnat-Klee

zviedriski: blodklöver

igauniski: kahkjaspunane ristik

lietuviski: purpurinis dobilas

krieviski: клевер мясокрасный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Trifolium incarnatum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidēja lieluma (ga 20-70 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, spēcīgs, parasti nezaro, apmatots ar īsiem, mīkstiem matiņiem. Nereti vienam augam stublāji vairāki. Lapas trīslapiņu saliktas no plati eliptiskām vai ovālām (ga 2-6, pl 1-3 cm) lapiņām. Lapiņas apmatotas, gals jomains. Pielapes lielas, iegarenas, saaugušas ar lapas kātu. Ziedkopa - iegarena (izziedējusi līdz 8 cm), blīva vārpveida galviņa. Kausa zobiņi gari nosmailoti. Vainags (ga 1-1.5 cm) spilgti asinssarkans. Sēklas pākstī ovālas, saspiestas un iedzeltenas. Zied maija beigās, jūnijā.

Izplatība:

Atlantiskajā un dienvidu Eiropā sastopama suga.

Latvijā ļoti rets ievazāts augs, tālu ziemeļos no dabiskās izplatības apvidus.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri uz dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Pēc īpatnējās, garenās ziedkopas un spilgtās ziedu krāsas no citiem Latvijā sastopamajiem āboliņiem nekļūdīgi atšķirama suga.

Very rare. Casual. Solitarily specimens on railways.

Редчайший. Заносной. Единичные экземпляры на железных дорогах.

Līdzīgās sugas

  • Trifolium angustifolium L. (šaurlapu āboliņš)

    Šaurlapu āboliņš (Trifolium angustifolium L.) XX gs. otrajā pusē atrasts izgāztuvē Rīgā. Tā pamatareāls ir Eiropas dienvidu daļa un dienvidrietumu Āzija, kur tas aug skrajos krūmājos, mežmalās un nenoēnotās kalnu nogāzēs. Viegli atšķirams no citiem āboliņiem Latvijā. Viengadīgs, neliels vai vidējs (ga 10-60 cm) lakstaugs ar stāvu, nezarotu, pieguloši apmatotu stublāju. Pielapes skropstaini apmatotas, lineāri lancetiskas. Lapas trīslapiņu saliktas no lineārām vai lineāri lancetiskām lapiņām (ga 4-8 cm, pl 0.2-0.5 cm), plātnes apakšpuse blīvi skropstaini apmatota. Ziedu galviņas stublāja galā pa vienai, tās vārpveidīgas (ga 3-9 cm, pl 1-2 cm). Ziedu ļoti daudz, vainags sārts vai purpursārts (ga 1-1.4 cm), apmēram divreiz garāks nekā blīvi apmatotais stobrveida kauss ar gariem, trīsstūraini īlenveidīgiem, nevienādiem zobiņiem. Garo kausa zobiņu dēļ paliek iespaids, ka vainags ir tikai mazliet garāks nekā kauss. Karogs plati lancetisks, tikai mazliet garāks nekā buras un laiviņa. Augļu gatavības laikā kausa zobiņi starveidīgi atlīkst. Auglis - plēvjaina pākstīte ar vienu gatavības laikā rūsganu sēklu. Zied jūnijā un jūlijā. Viegli atšķirams no citiem Latvijā sastopamajiem āboliņiem pēc ļoti šaurajām un garajām lapu lapiņām un vārpveidīgās ziedkopas ar daudziem sārtiem vai purpursārtiem ziediem.

Apskati citas sugas: