tīruma gaurs

Spergula arvensis L.

Spergula arvensis L. attēls

latviski: tīruma gaurs

angliski: corn Spurrey

vāciski: Acker-Spergel

zviedriski: åkerspärgel

igauniski: harilik nälghein

lietuviski: dirvinis kežys

krieviski: торица пашенная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Spergula arvensis L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai neliels (ga 10-40 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, kails vai skraji klāts ar dziedzermatiņiem, parasti zarains. Lapas lineāras (ga 1-3 cm, pl ap 0.1 cm), kopā ar lapveidīgajiem dzinumiem uz stublāja visā tā garumā veido šķietamus mieturus. Lapas apakšpuse ar rievu, lapas lipīgas. Ziedi skrajā dihāzijā stublāja un zaru galā. Vainaglapas un kauslapas aptuveni vienāda garuma (ga 0.25-0.4 cm) vai vainaglapas mazliet garākas. Vainaglapas baltas, kauslapas zaļas. Kauslapas parasti klātas ar dziedzermatiņiem un tām ir šaura, balta apmale. Auglis - manāmi garāka nekā kauss,ieapaļa pogaļa, kas atveras ar 5 atliektiem zobiņiem. Sēklas blāvas, lēcveida. Zied no maija līdz septembrim.

Izplatība:

Gandrīz kosmopolītiskas izplatības augs. Eiropā bieži. Mainīga izskata augs, kā ietvaros nodala vairākas pasugas vai varietātes.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz dažāda lieluma grupās sastopams sausos mežos un to izcirtumos, nezālienēs, smiltājos, arī dārzos kā nezāle. Parasta pavadītājsuga daudzās nezālieņu augu sabiedrībās klasē Cl. Stellarietea mediae.

Īpašas norādes:

Līdzīgs Latvijā ļoti retajam pavasara gauram (S. morisonii). Atšķirams pēc apmēram vienāda garuma lapu un lapveidīgo dzinumu mieturiem visā stublāja garumā (nevis mieturi tikai apakšdaļā, nevis lapu garums virzienā uz stublāja galotni acīm redzami īsāks). Lapa apakšpusē ar rievu (nevis bez rievas).

Common. Solitarily specimens or groups in various dry places in forests and cultural landscape.

Часто. Единичные экземпляры и группы в разных сухих местах в лесах и окультуренном ландшафте.

Apskati citas sugas: