Apraksts:
Viengadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, zarains, dobs, parasti kails. Lapas raupjas, veselas, virspuse tumšzaļa, spīdīga, apakšpuse blāvāka. Plātne no iegareni olveida līdz lancetiskai (ga 5-15 cm, pl 2-6 cm), mala dzeloņaini zobaina, augšējām lapām pamats sirdsveidīgs, skaujošs, austiņas ieapaļas, to gals vērsts atpakaļ. Apakšējās lapas ar kātu. Ziedu kurvīši (pl 1.5-2 cm) stublāja un zaru galā vairogveida ziedkopā. Vīkals jumstiņveidīgs, kails. Ziedi (mēlziedi) tumšdzelteni (ga 1.7-2 cm), garāki nekā vīkals. Auglis - brūns, gluds sēklenis ar 3 ribām katrā pusē. Matkauss vienkāršs. Zied no jūlija līdz septembrim.
Izplatība:
Plaši Eiropā, kā arī dažviet Āzijā un Āfrikā sastopama, mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas.
Latvijā diezgan bieži visā teritorijā, biežāk intensīvas zemkopības apvidos.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas dārzos un tīrumos, auglīgās atmatās, nezālienēs un ceļmalās. Raksturīga suga viengadīgo nezālieņu augu sabiedrībās kultivētos tīrumos: Cl. Stellarietea mediae, O. Secali-Violetalia arvensis, All. Eu-Polygono-Chenopodion polyspermi.
Īpašas norādes:
Līdzīga dārza (S. oleraceus), mazāk tīruma (S. arvensis) un zemajai (S. humilis) mīkstpienei. Diezgan viegli atšķirama pēc veselām (nevis šķeltām, daivainām vai koklesveidīgām) lapām, lapas mala nav plēsta, lapas mala ar salīdzinoši asākiem dzeloņiem nekā citām mīkstpienēm, lapas austiņu gals vērsts atpakaļ (nevis uz priekšu), sēklenis gluds, katrā pusē ar 3 (nevis ar 5 kā tīruma un zemajai mīkstpienei) ribiņām.
Rather common. Solitarily specimens and small groups in gardens, fields, on fallow-lands and roadsides, in wasty places.
Довольно часто. Единичные экземпляры и небольшие группы в огородах и сорных местах, на полях, залежах и по обочинам дорог.