Apraksts:
Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-70 cm) neļķu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, nezarots, klāts ar īsiem, vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem, augšdaļā lipīgs. Retumis sastopami arī kaili augi. Pie stublāja pamata bieži ir neauglīgi, lapaini dzinumi. Lapas iegareni olveidīgas vai lāpstveidīgas (apakšējās), vai lancetiskas (stublāja vidū un augšdaļā) (ga 3-8 cm, pl 0.5-2.5 cm), apakšējās ar garu kātu, augšējās sēdošas. Visu lapu mala gluda. Ziedi garā un skrajā, vienpusēji nolīkušā, piramidālā skarā. Ziedi nokareni, ziedkāts garš (ga 1-1,5 cm). Kauss šauri stobrveidīgs (ga 0.8-1.3 cm, pl ap 0.3 cm), ar 10 tumšākām, izcilnām garendzīslām, parasti apmatots. Vainaglapas baltas, līdz divreiz garākas nekā kauss, dziļi šķeltas 2 šaurās daivās, galā ieritinātas. Ir īss, īlenveidīgs vainadziņš. Putekšņlapas tālu pārsniedz vainagu. Saulainā laikā ziedi ir aizvērušies. Auglis - olveidīga, stāva pogaļa (ga 0.7-1 cm) ar atliektiem zobiņiem. Zied no jūnija līdz septembrim.
Izplatība:
Eiropā plaši izplatīta, mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas un varietātes.
Latvijā nereti visā teritorijā.
Biotopi:
Dažāda lieluma grupas sausos priežu mežos, mežmalās, sausās pļavās un upju krastu nogāzēs, arī kāpās un smiltājos. Raksturīga suga vairākās sausu mežmalu un nogāžu augu sabiedrībās klasē Cl. Trifolio-Geranietea sanguinei.
Īpašas norādes:
Līdzīga dažām citām plaukšķenēm, tomēr diezgan viegli atšķirama pēc skrajas, vienpusējas (nevis blīvas) ziedkopas. Lapas šauras, kauss šaurs (nevis lapas platas un kauss uzpūsts vai vismaz zvanveidīgs).
Not rare. Groups of various size in dry pine forests, at the forest edges, in dunes, on hillslopes and in dry meadows.
Нередко. Группы разной величины в сухих сосновых лесах, по лесным опушкам, в дюнах и на сухих лугах.