zaļā sarene

Setaria viridis (L.) P.Beauv.

Setaria viridis (L.) P.Beauv. attēls
  • zaļā sarene attēls
  • zaļā sarene attēls

latviski: zaļā sarene

angliski: green Bristle-grass

vāciski: Grüne Borstenhirse

zviedriski: grön kavelhirs

igauniski: roheline kukeleib

lietuviski: žalioji šerytė

krieviski: щетинник зеленый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Setaria viridis (L.) P.Beauv. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai vidējs (ga 5-50 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Augs acīm redzami dzeltenzaļš. Stiebrs stāvs, kails (augšdaļā raupjš), vienkāršs vai augs veido nelielu ceru. Lapas (pl 0.3-0.8 cm) kailas, gals nosmailots, mala raupja, pie pamata skropstainas. Lapas mēlīti veido skropstainu matiņu pušķis. Vārpskara olveidīgi cilindriska (ga 3-8 cm, reti vairāk), vienmērīgi blīva. Nereti augšējā lapa pārsniedz ziedkopu. Katrā vārpiņā (ga ap 0.3 cm) ir 1 divdzimumu zieds, bet otrs ir neattīstīts, neauglīgs. Vārpiņas plēksnes nevienādas, olveidīgas, viena no tām (tāpat kā trešā plēksne, ko veido neattīstītā zieda ziedplēksne) vārpiņas garumā. Divdzimumu zieda ziedplēksnes nekad nav šķērsrievainas. Vārpiņas pamats uzbiezināts. Ap katru vārpiņu ir 1-5 sariņi, kam ir zaļa vai dzeltenzaļa nokrāsa. Sariņi nav atskabargaini. Vēlā rudenī pēc salnām sariņi dažreiz iegūst violetu nokrāsu. Auglis - olveidīgs, galā smails (ga ap 0.2 cm) grauds. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Plaši izplatīta suga Eirāzijā, Ziemeļāfrikā un Ziemeļamerikā.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Grupas dārzos, tīrumos, sausās ceļmalās, nezālienēs un dzelzceļu uzbērumos. Raksturīga suga viengadīgo augu sabiedrībās sausās nezālienēs: Cl. Stellarietea mediae, O. Chenopodietalia, All. Panico-Setarion.

Īpašas norādes:

Līdzīga mieturu (S. verticillata) un zilganajai (S. pumila) sarenei. Atšķirama pēc kailām (nevis apmatotām) lapām, sariņi nav (nevis ir) atskabargaini, sariņi 1-5 (nevis 6-12), sariņi zaļi vai dzeltenzaļi (nevis sarkanbrūni), vārpskara nav pārtraukta.

Rather common. Groups of various size in gardens, dry wastes, along roads and railway lines.

Довольно часто. Группы разной величины в огородах, сухих сорных местах, по обочинам дорог и на железных дорогах.

Apskati citas sugas: