zilganā sarene

Setaria pumila (Poir.) Schult. (S. glauca auct., non (L.) P.Beauv.)

Setaria pumila (Poir.) Schult. attēls

latviski: zilganā sarene

angliski: yellow Bristle-grass

vāciski: Fuchsrote Borstenhirse

zviedriski: grå kavelhirs

igauniski: vesihaljas kukeleib

lietuviski: rusvoji šerytė

krieviski: щетинник сизый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Setaria pumila (Poir.) Schult. karte
 • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
 • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
 • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
 • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
 • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
 • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
 • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
 • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai vidējs (ga 8-50 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Augs ar zilganzaļu nokrāsu. Stiebrs stāvs, kails, vienkāršs vai augs veido nelielu ceru. Lapas (pl 0.5-0.8 cm) pie pamata apmatotas, gals gari nosmailots. Lapas mēlīti veido garu matiņu pušķis. Ziedkopa - cilindriska (ga 3-12 cm), vienmērīgi blīva vārpskara. Katrā vārpiņā (ga ap 0.3 cm) ir viens divdzimumu zieds (otrs - neattīstīts, neauglīgs). Vārpiņas plēksnes plati olveidīgas, īsākas nekā vārpiņa. Trešā plēksne (to veido neattīstītā zieda ziedplēksne) vārpiņas garumā. Divdzimumu zieda ziedplēksnes šķērsrievainas. Ap katru vārpiņu ir 6-12 sariņi, kam ir sarkanīgi brūna nokrāsa un kas nav atskabargaini. Auglis - šķērsrievains grauds (ga ap 0.2 cm). Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Dienvideiropas un Āzijas izcelsmes suga, kas mūsdienās plaši ieviesusies Eirāzijā.

Latvijā nereti visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas smilšainās nezālienēs, ceļmalās un dzelzceļu uzbērumos, dažreiz arī kā nezāle dārzos. Raksturīga suga viengadīgo augu sabiedrībās sausās nezālienēs: Cl. Stellarietea mediae, O. Chenopodietalia, All. Panico-Setarion.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga mieturu sarenei (sk. sugas apraksta daļu) un zaļajai sarenei (S. viridis). No zaļās sarenes atšķirama pēc apmatota lapu pamata (nevis lapas kailas), 6-12 (nevis 1-5) sariņiem pie katras vārpiņas. Sariņiem ir sarkanbrūna (nevis dzeltena vai dzeltenzaļa) nokrāsa.

Not rare. Solitarily specimens and groups in dry wastes, on roadsides, and along railways.

Нередко. Единичные экземпляры и группы в сухих сорных местах, по обочинам дорог и вдоль железных дорог.

Līdzīgās sugas

 • Setaria verticillata (L.) P.Beauv. (mieturu sarene)

  Ļoti līdzīga, Latvijā nezālienēs dažas reizes atrasta ir mieturu sarene (S. verticillata (L.) P.Beauv.) no DAA Eiropas, kam, atšķirībā no citām sarenēm Latvijā, vārpiņas sariņi ir atskabargaini, ar lejupvērstiem dzelonīšiem, bet stāvā, cilindriskā vārpskara apakšdaļā pārtraukta. Ap katru vārpiņu ir tikai 1-2 sariņi, vārpiņas ar violetu nokrāsu.

Apskati citas sugas: