purva krustaine

Senecio congestus (R.Br.) DC. (syn. S. tubicaulis Mansf.; S. palustris (L.) Hook.; Tephroseris palustris (L.) Rchb.)

Senecio congestus (R.Br.) DC. attēls

latviski: purva krustaine

angliski: marsh Fleawort

vāciski: Moor-Greiskraut

zviedriski: kärrnocka

igauniski: muda-ristirohi

lietuviski: gauruotoji žilė

krieviski: крестовник трубкостебельный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Senecio congestus (R.Br.) DC. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs, vidējs līdz liels (ga 20-100 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, dobs, šķautņains, diezgan trausls un blīvi klāts ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem (dažreiz lipīgs). Stublājs augšdaļā zaro un līdz pat ziedkopai klāts ar sēdošām vai pusskaujošām, veselām, lancetiskām lapām (ga 5-15 cm, pl 0.6-2.5 cm). Lapas mala gluda vai attāli zobaina, gals smails, arī lapas klātas ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem. Īpaši blīvi apmatots augs izskatās tūbains. Ziedu kurvīši (pl 2-3 cm) garos, blīvi apmatotos kātos pa vienam stublāja (zaru) galā ķekarveidīgā ziedkopā. Ārējā vīkala nav. Ir 21 vīkala lapa, kas novietotas vienā rindā. Mēlziedi gaiši dzelteni (ga ap 1 cm), gaišāki nekā zieda centrā esošie stobrziedi. Mēlziedu un vīkala lapu skaits vienāds vai mēlziedu mazāk (15-21). Auglis - kails, dzeltenīgs un ribains sēklenis. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Pola tuvumā Eirāzijā un Ziemeļamerikā izteikti nevienmērīgi sastopama, ļoti mainīga izskata suga. Visā areālā atradņu vietas punktveidīgas, savstarpēji attālas. Auga mainīgā izskata dēļ suga aprakstīta vairākkārt, tai ir diezgan daudz sinonīmu.

Latvijā reta suga.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un skrajas grupas nosusinātu dīķu ieplakās, grāvjos, kūdras raktuvēs, purvainās vietās ūdenstilpju krastos.

Īpašas norādes:

Mainīga izskata augs; var būt gan īss, blīvs, gan ļoti slaids un skrajš. No citām Latvijā sastopamajām krustainēm (Senecio spp.) un līdzīgās vietās augošajām mīkstpienēm (Sonchus spp.) atšķirama diezgan viegli pēc veselām (nevis daivainām) lapām, blīva apmatojuma ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem uz stublāja, ziedkātiem un lapām, kā arī īpatnējās ķekarveida ziedkopas ar vientuļiem ziedu kurvīšiem garā ziedkātā.

Rare. Solitarily specimens and sparse groups in drained ponds, places of peat excavation, in ditches and on paludified banks of water-bodies.

Редко. Единичные экземпляры и изреженные группы в осушенных прудах, местах добычи торфа, в канавах и по заболоченным берегам водоемов.

Apskati citas sugas: