mieturu salvija

Salvia verticillata L.

Salvia verticillata L. attēls

latviski: mieturu salvija

angliski: whorled Clary

vāciski: Quirl-Salbei

zviedriski: kranssalvia

igauniski: männassalvei

lietuviski: menturinis šalavijas

krieviski: шалфей мутовчатый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Salvia verticillata L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs (ga 30-80 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis koksnains. Stublājs stāvs vai lokveidīgi stāvs, zarains, apmatots. Lapas apmatotas, krusteniski pretējas, apakšējās kātainas, augšējās sēdošas. Lapas trīsstūraini olveida (ga 2-8 cm, pl 2-4 cm), pamats sirdsveida, gals nosmailots, mala nevienādzāģzobaina. Pie lapas pamata divas nelielas plūksnas. Ziedi blīvos pušķos ar 15-30 ziediem stublāja vai zaru galos. Kauss (ga 0.5-0.7 cm) violets, divlūpains, apmatots. Vainags apmēram divreiz garāks nekā kauss, zili violets (ga ap 1 cm). Auglis - blāvs, brūns riekstiņš skaldauglī. Zied no jūnija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Sākotnējais areāls ir dienvidaustrumu Eiropa; kā nezāle plaši izplatījusies Eiropas centrālajā un ziemeļu daļā. Ieviesta Ziemeļamerikā.

Latvijā retumis visā valstī, tomēr ir salīdzinoši visbiežākā salviju suga. Ievazāts (adventīvs) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas dažādās nezālienēs, ceļu un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:

No citām Latvijā sastopamajām salvijām, kas visas ir ievazāti (adventīvi) augi, atšķirama pēc sīkajiem, blīvos pušķos sakārtotajiem ziediem un divām plūksnām pie lapas pamata.

Rather rare. Adventive. Solitarily specimens and groups in wastes, on roadsides and along railway lines.

Изредка. Заносной. Единичные экземпляры и группы в сорных местах, по обочинам дорог и вдоль железных дорог.

Līdzīgās sugas

  • Salvia nutans L. (nokarenā salvija)

    Mazliet līdzīga mieturu salvijai ir vienreiz XX gs. pirmajā pusē Rīgā uz dzelzceļa atrastā nokarenā salvija (Salvia nutans L., syn. S. acutifolia Lam.), kā pamatareāls ir stepes un mežastepes josla Eiropas DA daļā (Dņepras un Donas lejtece, Melnās jūras austrumu piekrastes valstis). Nokarenā salvija ir daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-85 cm) lakstaugs ar stāvu, parasti vienkāršu (zaro ziedkopā), īsi apmatotu un bezlapainu (nevis aplapotu!) stublāju. Visas lapas piezemes; olveidīgi sirdsveida (ga 4-10 cm, pl 2-6 cm), ar strupu vai, retumis, gari nosmailotu galu. Lapas mala vienkārt vai divkārtrantaina. Plātnes virspuse kaila, apakšpuse blīvi īsmataina. Uz stublāja ir viens sīku, lancetisku, sēdošu lapu pāris. Ziedkopas īsas, vienmēr nokarenas, nevienā veģetācijas fāzē neiztaisnojas, parasti zarainas, satuvināto ziedu pušķi uz zara 3-6 mieturos. Pie ziedkopas pamata ir olveidīgi ieapaļu augšlapu pāris. Vainags zili violets (ga 1-1.5 cm), augšlūpa mazliet atliekta, ārpusē ar īsiem, baltiem matiņiem un oranžiem dziedzeriem. Kauss īss (ga 0.3-0.5 cm), apmatots. Seglapas zaļas, īsākas nekā kauss vai aptuveni kausa garumā. Zieda putekšņlapas un augļlapas mazliet pārsniedz vainagu. Auglis - eliptisks, tumšbrūns riekstiņš skaldauglī. Zied jūlijā un augustā. Meklējama gar dzelzceļiem un sausās nezālienēs. Vērība jāpievērš bezlapainajam stublājam un vienmēr nokarenajām ziedkopām ar ziediem mieturveidīgos pušķos.

Apskati citas sugas: