purva skābene

Rumex palustris Sm.

Rumex palustris Sm. attēls

latviski: purva skābene

angliski: marsh Dock

vāciski: Sumpf-Ampfer

zviedriski: sumpskräppa

igauniski:

lietuviski: pelkinė rūgštynė

krieviski: щавель болотный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Rumex palustris Sm. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs vai daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-80 cm) sūreņu dzimtas lakstaugs. Stublājs zarains, stāvs, zarojums stublāja apakšējā trešdaļā maz izteikts. Zarojums parasti lokveidīgi stāvs. Lapas lancetiskas (ga 6-20 cm, pl 0.5-4 cm), kāts īss, mala gluda, gals smails. Ziedkopa blīva, lapaina. Ziedu iekšējās apziedņa lapas zobainas (zobiņu ga 0.3-0.35 cm), visas ar augonīti. Auglis iegarens (ga 0.18-0.23 cm), gaišbrūns, parasti ar 3 izaugumiem (zobiņiem). Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Eiropas rietumu (neiekļaujot Pireneju pussalu), centrālajā un dienvidaustrumu daļā sastopama suga. Vietām aug arī Rietumāzijā. Ļoti līdzīga jūrmalas skābenei (R. maritimus); daži autori to nodala tikai kā jūrmalas skābenes varietāti: R. maritimus var. paluster (Sm.) Schltdl.

Latvijā ļoti reti, ziemeļaustrumos no sugas vienlaidu areāla. Konstatēta Rīgā. Lielās līdzības ar jūrmalas skābeni dēļ iespējama arī citur, īpaši piejūras teritorijās.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri mitrās krastmalās.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga jūrmalas skābenei (R. maritimus). Atšķirama pēc salīdzinoši platākām piezemes lapām (purva skābenei to platums līdz 4 cm (nevis līdz 2 cm)), salīdzinoši skrajākas ziedkopas, lielāka auguma un lokveidīgi stāva zarojuma. Arī auglis ir mazliet lielāks.

Very rare. Solitarily specimens on wet banks of streams and along ditches.

Очень редко. Единичные экземпляры по влажным берегам водоемов и канав.

Apskati citas sugas: