mīkstā roze

Rosa mollis Sm. (syn. R. villosa ssp. mollis (Sm.) R.Keller et Gams)

Rosa mollis Sm. attēls

latviski: mīkstā roze

angliski: soft Downy-rose

vāciski: Weiche Rose

zviedriski: hartsros

igauniski: pehme kibuvits

lietuviski: švelnialapis erškėtis

krieviski: роза мягкая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Rosa mollis Sm. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Neliels (ga 0.5-1.2 m) rožu dzimtas krūms. Pieder rožu grupai, kam kauslapas ar sānu piedevām, lapas abpusēji apmatotas, dziedzeru uz lapām un zieda daļām daudz. Krūms stāvs, zari un jaunie dzinumi stāvi, tumši sarkanīgi brūni, spīdīgi. Miza brūna. Dzeloņi uz stumbra diezgan tievi, taisni, ar mazliet platāku pamatu. Pielapes vidēji platas, ar sirpjveidīgu galu. Lapas nepāra plūksnaini saliktas no 3-9 plati ovālām, ieapaļām vai iegarenām lapiņām (ga 1.5-4 cm, pl 1-3.5 cm). Lapiņas pelēkzaļas, blīvi tūbaini apmatotas ar mīkstiem matiņiem, virspuse mazliet raukta, mala vienkārt vai divkārt lielzāģzobaina. Uz lapas plātnes un kāta dziedzeru daudz. Lapas apakšpusē dziedzeri nereti "paslēpti" zem blīvā apmatojuma. Ziedi zaru galos pa vienam vai, retāk, kopā pa 2-4. Ziedkāts apmēram augļa garumā. Ziedkāts un auglis ar trausliem dziedzermatiņiem vai kails. Kauslapas ar sānu piedevām. Kauslapas pēc ziedēšanas stāvas vai mazliet atstāv, saglabājas pie gatava augļa. Zieda pl 3-6 cm. Vainaglapas tumši sārtas. Auglis - riekstiņu kopauglis ar sulīgu augļsedzi - iegareni apaļš vai lodveidīgs (ga 1-2 cm), gatavs oranži sarkans. Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropas ziemeļrietumu un rietumu daļā sastopama suga, izklaidus diezgan plaši arī citur Eiropā un dienvidrietumu Āzijā.

Latvijā reti, valsts rietumu daļā; suga Latvijā atrodas uz areāla ziemeļaustrumu robežas.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas parasti atklātos biotopos.

Īpašas norādes:

No citām rozēm, kam kauslapas ar sānu piedevām, lapas abpusēji apmatotas, dziedzeru uz lapām un zieda daļām daudz, atšķirama pēc nelielā, vienmēr vairāk vai mazāk lodveidīgā augļa ar paliekošajām kauslapām, nelielajiem krūma izmēriem un lapu mīkstā apmatojuma.

Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.

Rare. Only western part. Solitarily specimens and small groups in open habitats.

Редко. Только западная часть. Единичные экземпляры и малочисленные группы в разных открытых местообитаниях.

Apskati citas sugas: