lielziedu brūngalvīte

Prunella grandiflora (L.) Scholler

Prunella grandiflora (L.) Scholler attēls
  • lielziedu brūngalvīte attēls
  • lielziedu brūngalvīte attēls

latviski: lielziedu brūngalvīte

angliski: big-flowered Selfheal

vāciski: Großblütige Braunelle

zviedriski: praktbrunört

igauniski:

lietuviski: didžiažiedė juodgalvė

krieviski: черноголовка крупноцветковая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Prunella grandiflora (L.) Scholler karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 15-40 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils vai stāvs, apmatots. Lapas olveidīgas (ga 2-6 cm, pl 0.5-2 cm), mala sekli zobaina, gals strups, uz stublāja pretējas, īsā kātā vai - augšējās - sēdošas. Piezemes lapas kātainas, rozetē. Ziedi blīvā, galviņveida vārpai līdzīgā, ziedkopā stublāja galotnē. Augšējais lapu pāris uz stublāja vismaz 1.5-2 cm attālu no ziedkopas. Seglapas plati olveidīgas. Ziedi lieli. Vainags (ga 2-2.5 cm) tumši violets, augšlūpa velvēta. Arī kauss violets un apmatots, divlūpains, augšējā lūpa trīszobaina, zobiņi vienādi. Auglis - riekstiņu skaldauglis ar olveida, gaišbrūniem riekstiņiem. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Galvenokārt Eiropas mērenā klimata joslā.

Latvijā ļoti reti, ārpus vienlaidu izplatības areāla ziemeļu robežas. Sastopama tikai ap 50 km garā posmā Daugavas ielejā no Krustpils līdz Skrīveriem. Senākā literatūrā ir norādes, ka XX gs. sākumā atrasta arī valsts galējos dienvidrietumos.

Biotopi:

Nelielas, bet diezgan blīvas grupas sausieņu pļavās, mežmalās un krūmāju malās Daugavas ielejā uz karbonātu cilmieža. Daļa atradņu appludinātas, izveidojot Pļaviņu HES ūdenskrātuvi. Ierobežotās izplatības dēļ kritiski apdraudēta suga, kas Latvijā var izzust pļavu un krūmāju saimnieciskās pārveidošanas dēļ pārpalikušajās nedaudzajās atradņu vietās.

Īpašas norādes:

No līdzīgās parastās brūngalvītes (P. vulgaris) atšķirama pēc lielākas ziedkopas un augšējā lapu pāra, kas vismaz 1.5-2 cm attālumā no ziedkopas (nevis cieši zem ziedkopas).

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 1.kategorijā.

Very rare. Only on a short span of the Daugava valley in central Latvia. Groups in dry meadows and at the forest or shrub edges.

Очень редко. Только на коротком отрезке долины р.Даугава в центральной Латвии. Группы на сухих лугах и по опушкам кустарников и лесов.

Apskati citas sugas: