asaugļu sūrene

Polygonum oxyspermum C.A.Mey. et Bunge ex Ledeb.

Polygonum oxyspermum C.A.Mey. et Bunge ex Ledeb. attēls

latviski: asaugļu sūrene

angliski: Ray’s Knotgrass

vāciski: Strand-Knöterich

zviedriski: näbbtrampört

igauniski: rand-linnurohi

lietuviski: aštriavaisė takažolė

krieviski: горец остроплодный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Polygonum oxyspermum C.A.Mey. et Bunge ex Ledeb. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, gulošs (zaru ga 15-70 cm) sūreņu dzimtas lakstaugs. Stublājs zarains, plati izpleties, kails. Lapas pamīšus, veselas, lineāras (ga 1-2 cm, pl 0.3-0.6 cm), mala gluda, gals smails, kāts īss. Ziedi pa vienam vai nedaudzi pušķī lapu žāklēs. Apziednis vainagveidīgs, gals sārts vai sarkans. Auglis - iegareni zaļganbrūns riekstiņš. Augļu gatavības laikā zaļās apziedņa lapas ar sārtu vai baltu malu riekstiņu nosedz tikai līdz pusei vai trešdaļai tā garuma. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Sporādiski Baltijas jūras piekrastes valstīs. Daži autori sugas ietvaros nodala 3 pasugas: P.o. ssp. oxyspermum, P.o. ssp. raii (Bab.) D.A.Webb et Chater un P.o. ssp. norvegicum (šo pasugu biežāk nodala kā P. raii ssp. norvegicum Sam.) vai arī Polygonum raii Bab. kā patstāvīgu sugu ar divām pēdējām no tikko minētajām pasugām, tādējādi uzskatot, ka P. oxyspermum un P. raii ir divas dažādas sugas. P. raii s.str. izplatība (piekraste Norvēģijā un Dānijā) kartē nav atzīmēta.

Latvijā ļoti reta, iespējams, izzudusi suga. Kādreizējais atradņu apvidus, kur sugu visticamāk varētu atrast atkārtoti, ir jūras piekraste starp Tūju un Ainažiem. Latvijai ģeogrāfiski tuvākās pastāvīgo atradņu vietas mūsdienās ir Igaunijas un Zviedrijas salas Baltijas jūrā.

Biotopi:

Nelielas grupas mitros un akmeņainos smiltājos jūras krastā.

Īpašas norādes:

Grūti identificējama suga. Kaut gan sugai raksturīgas tikai ļoti īpašas augšanas vietas, jūras piekrastes smiltājos un nezāļainās vietās parastas ir vairākas citas ārēji līdzīgas sūreņu sugas no mainīgā Polygonum arenastrum sensu lato sugu kompleksa, kam augļu gatavības laikā riekstiņš dažreiz ir netipiski izvirzīts ārpus apziedņa (šīm sīksugām apziednim riekstiņš jānosedz pilnīgi). Šādās reizēs sugas pareizai noteikšanai pēc pārējām pazīmēm jāizmanto šauri specializēti Polygonum L. ģints noteicēji.

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā nulles kategorijā.

Very rare. Very likely, extinct. Old finds mostly on the NE coast of the Gulf of Riga. Solitarily specimens on a sandy beach.

Редчайший, вероятно, исчезнувший вид. Старые находки преимущественно на СВ побережье Рижского залива. Единичные экземпляры на песчаном пляже.

Apskati citas sugas: