vārpu septiņvīre

Phyteuma spicatum L.

Phyteuma spicatum L. attēls
  • vārpu septiņvīre attēls
  • vārpu septiņvīre attēls
  • vārpu septiņvīre attēls

latviski: vārpu septiņvīre

angliski: Spiked Rampion

vāciski: Ährige Teufelskralle

zviedriski: vitrapunkel

igauniski: tähk-rapuntsel

lietuviski: varpotoji glaudenė

krieviski: кольник колосистый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Phyteuma spicatum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 30-80 cm) pulkstenīšu dzimtas lakstaugs. Saknenis gaišbrūns, paresnināts. Stublājs stāvs, nedaudz šķautņains, parasti kails, nezaro. Ir rozetes (piezemes) lapas un stublāja lapas. Rozetes lapas kātainas, plati olveidīgas. Stublāja lapas no olveidīgām līdz iegarenām vai lancetiskām (ga 5-10 cm, pl 2-6 cm), apakšējās ar īsu kātu, augšējās sēdošas. Plātnes mala divkārtzāģzobaina, gals smails, pamats sirdsveidīgs vai noapaļots (stublāja augšdaļā). Ziedi blīvā, piramidālā vārpā stublāja galotnē. Pie vārpas pamata lineāras vīkala lapas. Kauslapas īlenveidīgas, saglabājas pie augļa. Vainaglapas zaļganbaltas, augšdaļā salipušas, lokveidīgi atveras pie pamata. Augļlapu irbulis ragveidā izliekts, garāks nekā vainags. Auglis - divcirkņu pogaļa. Zied no maija beigām līdz jūlijam.

Izplatība:

Viduseiropā izplatīta suga.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Meža augs. Atsevišķi eksemplāri un dažāda lieluma grupas auglīgos lapkoku mežos un krūmājos. Raksturīga suga augu sabiedrībās platlapju mežos: Cl. Querco-Fagetea, O. Fagetalia.

Īpašas norādes:

Nav.

Rather common. Solitarily specimens and groups in fertile deciduous and mixed forests and shrubs.

Довольно часто. Единичные экземпляры и группы в лиственных и смешанных лесах и кустарниках на плодородной почве.

Līdzīgās sugas

  • Phyteuma nigrum F.W.Schmidt (melnā septiņvīre)

    Kopš XXI gs. sākuma kā naturalizējies dārzbēglis zināma Vidzemē, senā parkā Kocēnos, kur aug vecu lapkoku paēnā un dīķiem piegulošajā pļavā. Pēc izstieptās ziedkopas līdzīga vārpu septiņvīrei, bet ziedu krāsa ir tumši violeta. Sākotnēji stobrveidīgās vainaglapas vēlāk sadalās lineārās plūksnās. Augsto līdzību ilustrē viens no viedokļiem, ka P. nigrum ir vārpu septiņvīres tumšziedu pasuga: P. spicatum ssp. nigrum (F.W.Schmidt) Weeda un kas dažreiz tiek lietots kā sinonīms.

    Viduseiropas suga pļavās un skrajos lapkoku mežos galvenokārt kalnos. Areāls neliels. Dabiskā izplatības ziemeļu un austrumu robeža izolētām atradnēm ap Baltkrievijas vidieni. Pie mums zied no maija beigām līdz jūlija sākumam.

Apskati citas sugas: