matveida sāre

Panicum capillare L.

Panicum capillare L. attēls

latviski: matveida sāre

angliski: Witch-grass

vāciski: Haar-Hirse

zviedriski: buketthirs

igauniski: jõhvhirss

lietuviski: laiboji sora

krieviski: просо волосовидное

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Panicum capillare L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-60 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Stiebrs stāvs. Lapas plati lineāras (pl 0.5-1.4 cm), uz stiebra līdz pat ziedkopai. Lapu makstis klātas ar gariem, atstāvošiem matiņiem. Ziedkopa - plaša, stāva skara ar atstāvošiem, ļoti tieviem zariem (ga 5-25 cm). Vārpiņas sīkas (ga 0.18-0.27 cm), vārpiņā augšējais zieds auglīgs, divdzimumu, bet apakšējais rudimentārs. Augšējā zieda ziedplēksnes ādainas, gludas un spīdīgas. Ārējā vārpiņas plēksne smaila, divreiz īsāka nekā vārpiņa. Akota nav. Auglis - ļoti sīks grauds. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Ziemeļamerikā (Kanādas dienvidaustrumu daļā, ASV austrumu štatos un Meksikā) sastopama suga. Eiropā rets, ievazāts augs. Dažreiz kultivē kā dekoratīvu augu.

Latvijā ļoti rets adventīvs (ievazāts) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri uz dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Savstarpēji matveida un zarotā sāre ir līdzīgas (sk. sugas apraksta daļu). No citām graudzālēm atšķiramas viegli.

Very rare. Adventive (both P. capillare and P. dichotomiflorum). Solitarily specimens on railways.

Очень редкие заносные виды в Латвии (как P. capillare, так и P. dichotomiflorum). Произрастают единичными экземплярами на железных дорогах.

Līdzīgās sugas

  • Panicum dichotomiflorum Michx. (zarotā sāre)

    Ļoti līdzīga ir zarotā sāre (P. dichotomiflorum Michx.). Uzskatāmākās atšķirības pazīmes ir: kailas lapu makstis un 2-4 reizes īsāka nekā vārpiņa ārējā vārpiņas plēksne. Citas pazīmes līdzīgas matveida sārei, tomēr kopumā zarotā sāre ir salīdzinoši druknāks augs ar mazliet resnākiem skaras zariem un lielākām vārpiņām. Sastopama tikpat reti un līdzīgos biotopos. Arī tā ir ievazāta suga no Ziemeļamerikas.

  • Cynodon dactylon (L.) Pers. (pirkstveida suņzobe)

    Latvijā XX gs. izgāztuvē Rīgā atrastā pirkstveida suņzobe (Cynodon dactylon (L.) Pers.) plaši sastopama sausās un atklātās vietās Eiropas centrālajā un dienvidu daļā un daudzviet Āzijā; tā ieviesusies arī citos kontinentos. Daudzgadīgs, neliels (ga 10-40 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs ar ložņājošu sakneni. Stiebri vienam augam vairāki, pacili vai stāvi, augs zaro pie pamata. Parasti stiebrs pie pamata apmatots. Mainīga izskata augs ar cietām vai mīkstām, kailām vai apmatotām, lineāri lancetiskām (ga 5-15 cm), zilganzaļām lapām. Lapas mēlīte īsa, skropstaina. Ziedkopa - salikta vārpa ar starveidīgi novietotiem 3-8 zariņiem galotnes pušķī. Katrs zariņš 3-10 cm garš, uz tā divās rindās sēdošas, olveidīgas vārpiņas. Katra vārpiņa ar 1 vai 2 ziediem. Visas plēksnes (vārpiņas, zieda) lancetiskas, šķautne skarbmataina. Akota nav. Ziedot putekšnīcas sarkanīgas. Auglis - sīks grauds. Zied no jūnija līdz septembrim. Meklējama nezālienēs un gar dzelzceļiem. Nesajaukt ar pasārēm (Digitaria), kam raksturīgs līdzīgs, vairāk vai mazāk starveidīgs vārpiņu novietojums daudzzarainā galotnes pušķī.

Apskati citas sugas: