Eiropas zaķskābene

Oxalis stricta L. (syn. O. europaea Jord.; O. fontana Bunge)

Oxalis stricta L. attēls

latviski: Eiropas zaķskābene

angliski: upright Yellow-sorrel

vāciski: Europäischer Sauerklee

zviedriski: klöveroxalis

igauniski: sirge jänesekapsas

lietuviski: statusis kiškiakopūstis

krieviski: кислица европейская

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Oxalis stricta L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels (ga 10-30 cm) zaķskābeņu dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils, zaro, apmatots tāpat kā lapas un, jo īpaši, ziedneši. Lapas uz stublāja pamīšus, pretējas vai mieturos (iespējamas visdažādākās variācijas), trīslapiņu saliktas no sēdošām un otrādi sirdsveidīgām lapiņām (ga, pl 0.8-1.5 cm). Lapiņas abpusēji zaļas, mala gluda, gala joma sekla. Pielapju nav. Ziedkopas kāts (ziednesis) pie pamata lauzīts, atiet no lapas žākles, garš, tā galā 2-5 ziedi. Pieziedlapu nav. Kauslapas gaišzaļas, smailas. Vainaglapas dzeltenas (ga 0.4-0.8 cm), olveidīgas. Auglis - kaila vai skraji apmatota, iegarena pogaļa (ga 0.8-1.5 cm) ar nosmailotu galu. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Eiropas rietumu un dienvidu daļā sastopama suga. Ziemeļeiropā adventīvs augs.

Latvijā retumis, izklaidus un nevienmērīgi gandrīz visā teritorijā, pārsvarā lielajās pilsētās un to apkaimē. Adventīvs augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas zālājos, apstādījumos, nezālienēs un izmīdītos mežos.

Īpašas norādes:

Līdzīga citām zaķskābenēm ar dzelteniem ziediem: Dilēna (O. dillenii) un ragainajai (O. corniculata) zaķskābenei. No ragainās zaķskābenes atšķirama pēc zaļām (ne tumši pelēkzaļām ar violetu nokrāsu) lapām, stublājs pacils (ne ložņājošs, kas mezglos sakņojas), lapiņu joma sekla (ne dziļa), nav pielapju.
No Dilēna zaķskābenes atšķirama pēc pacila (ne stāva) stublāja un gandrīz kailas (nevis apmatotas) pogaļas.

Rather rare, unequally distributed: mostly in cities. Solitarily specimens and small groups on cultivated grasslands, in wasty places and disturbed recreational forests.

Изредка, неравномерно, преимущественно в городах. Единичные экземпляры и небольшие группы на газонах, в сорных местах и в пригородных вытаптанных лесах.

Apskati citas sugas: