pļavas dedestiņa

Lathyrus pratensis L.

Lathyrus pratensis L. attēls

latviski: pļavas dedestiņa

angliski: meadow Vetchling

vāciski: Wiesen-Platterbse

zviedru: gulvial

igauņu: aas-seahernes

lietuviešu: pievinis pelėžirnis

krievu: чина луговая

Izplatība kartē

Lathyrus pratensis L. karte

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Lathyrus pratensis L. karte
 • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
 • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
 • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
 • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
 • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
 • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
 • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
 • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) tauriņziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs kāpelējošs, zarains, neizteikti četršķautņains, parasti kails. Lapas divlapiņu saliktas no lancetiskām (ga 2-4 cm, pl 0.3-0.8 cm) lapiņām (visām dedestiņām raksturīgas pāra plūksnaini saliktas lapas). Lapiņas plātnes mala gluda, gals smails. Lapa beidzas ar garu, žuburainu vītni. Pie lapas pamata ir lielas (ga līdz 2 cm), bultveidīgas pielapes, nereti tās līdzīgas stublāja lapām. Ziedi garkātainos ķekaros lapu žāklēs. Ķekars diezgan blīvs. Kauss apmatots, aptuveni trīsreiz īsāks nekā dzeltenais vainags (ga ap 1.5 cm). Zieda kātiņš īss. Karogs galā ar seklu jomu. Auglis - šaura, galā gari nosmailota pāksts (ga 1.5-3 cm), gatava tumši pelēkbrūna. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Ļoti plaši Eirāzijā, ieviesta Ziemeļamerikā.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas gandrīz it visos biotopos: pļavās, mežos, krūmājos, nezālienēs un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:

Vienīgā dedestiņu suga Latvijā ar dzelteniem ziediem garkātainos ķekaros (adventīvajai un vienreiz Rīgā uz dzelzceļa konstatētajai ungāru dedestiņai (L. pannonicus) arī ir dzelteni ziedi ķekarā, bet tai lapas saliktas no 2-3 pāriem lapiņu, galā īsa smailīte (nevis žuburaina vītne), lapiņas ir daudz garākas un šaurākas). No vairākuma citu dedestiņu (atskaitot bumbuļu dedestiņu - L. tuberosus) neziedošā veidā atšķirama pēc divlapiņu saliktām lapām (nevis lapiņas vairāk nekā 2).

Very common. Groups in all types of habitats.

Повсеместно. Группы в самых разных местообитаниях.

Līdzīgās sugas

 • Lathyrus pannonicus (Kramer) Garcke (ungāru dedestiņa)

  XX gs. pirmajā pusē Rīgā uz dzelzceļa atrasta ungāru dedestiņa (Lathyrus pannonicus (Kramer) Garcke), kā pamatareāls ir sausi pakalni stepes un mežastepes joslā Eiropas DDA daļā un Rietumāzijā. No citām Latvijā sastopamām dedestiņām atšķirama viegli. Vidēja lieluma (ga 20-60 cm), daudzgadīgs lakstaugs ar stāvu vai pacilu, parasti nezarotu, kailu, četršķautņainu stublāju. Retāk stublājs zaro pie pamata. Lapas pāra plūksnaini saliktas no 2 vai 3(4) pāriem šauri lancetisku vai lineāru (ga 4-10 cm, pl 0.4-1.3 cm) lapiņu (citai biežai dedestiņai ar dzelteniem ziediem Latvijā - pļavas dedestiņai - lapiņas ir platākas, lancetiskas un galā ar žuburainu vītni). Lapiņas mala gluda, gals gari nosmailots, lapas kāts spārnains, galā īsa smailīte. Ziedi garkātainos un mazziedainos (4-8 ziedi) ķekaros. Kauss zvanveidīgs, zobiņi nevienādi. Vainags (ga 1.2-2 cm) dzeltens, karogs bieži ar oranžu vai oranždzeltenu nokrāsu vai vainags blāvi dzeltens, gandrīz balts (pēc šīs pazīmes nodala pasugas). Karoga plātnīte ovāla, pamata virzienā sašaurināta. Karogs nedaudz garāks nekā buras un manāmi garāks nekā laiviņa. Laiviņas gals knābjains. Auglis - kaila, lineāra (ga 3-5 cm) pāksts. Zied jūnijā un jūlijā. Meklējama sausās nezālienēs, gar dzelzceļiem.

Apskati citas sugas: