Apraksts:
Daudzgadīgs, bet tikai vienreiz ziedošs, vidēji liels (ga 20-70 cm) brūnkāšu dzimtas lakstaugs. Bezhlorofila parazītaugs. Viss augs dzeltenīgi brūns. Stublājs stāvs, sulīgs, blīvi klāts ar dziedzermatiņiem, pie pamata paresnināts. Lapas uz stublāja nelielas, plēkšņveidīgas. Ziedkopa cilindriska, diezgan blīva. Pie katra zieda smaila seglapa. Vainags (ga 2-2.5 cm), divlūpains, bāli dzeltens, gaiši dzeltenbrūns vai dzeltenbalts, rīklītē ar violetu tonējumu, apakšlūpa trīsdaivaina. Auglis - iegarena divvāršņu pogaļa. Zied jūlijā un augustā.
Izplatība:
Eiropas austrumu daļā sastopams augs.
Latvijā reti gandrīz visā teritorijā, salīdzinoši biežāk valsts centrālajā un ziemeļu daļā.
Biotopi:
Parasti grupas kūdrainās, atklātās vai pusatklātās vietās mitrās pļavās un krūmājos. Parazitē uz purva dadža (Cirsium palustre) vai, biežāk, lēdzerkstes (C. oleraceum). Izzūd pļavu hidromeliorācijas un vēlākas rekultivācijas dēļ. Līdzīgi citām brūnkātēm spēj pastāvēt tikai ciešā saistībā ar saimniekaugu.
Īpašas norādes:
Vienīgā ģints suga Latvijā, kas aug mitrās, dūksnainās vietās.
Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.
Rare. Groups in wet meadows and scrubby clearings on Cirsium palustre and, mostly, Cirsium oleraceum.
Редко. Группы на мокрых лугах и закустаренных луговинах на Cirsium palustre и, в основном, на Cirsium oleraceum.
PIEZĪME. Pēc taksonomiskās revīzijas šo sugu mēdz nodalīt arī apvienotā O.reticulata Wallr. ļoti plašā interpretācijā un ģeogrāfiskajā areālā (tostarp daļa zieda pazīmju un dipsaku dzimtas saimniekaugi uz Baltijā sastopamo taksonu nav attiecināmi). Atbilstoši šādam viedoklim visas agrāk savrupās sugas iekļautas sinonīmos. Taksona O.reticulata Wallr. (s.l.) izpratnē areāls sniedzas no Spānijas līdz centrālajai Sibīrijai.