vairogu palēpe

Nymphoides peltata (S.G.Gmel.) Kuntze (syn. Limnanthemum peltatum S.G.Gmel.)

Nymphoides peltata (S.G.Gmel.) Kuntze attēls
  • vairogu palēpe attēls
  • vairogu palēpe attēls

latviski: vairogu palēpe

angliski: fringed Water-lily

vāciski: Seekanne

zviedriski: sjögull

igauniski:

lietuviski: vandeninė plaumuonė

krieviski: болотоцветник щитолистный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Nymphoides peltata (S.G.Gmel.) Kuntze karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, liels (ga 80-150 cm) puplakšu dzimtas ūdensaugs. Sakneņi gari, ložņājoši, slikti nostiprināti irdenā (dūņainā) ūdenstilpes gultnē. Stublājs stāvs, lapas peldošas. Lapas veselas, ar kātu, ieapaļas vai eliptiskas (ga, pl 3-6 cm), plātnes mala gluda vai maz rantaina, pamats sirdsveida. Plātnes apakšpuse klāta ar brūniem dziedzeriem. Lapas uz stublāja pretējas vai mieturos pa 3-4 (stublāja galotnē). Rudenī lapu krāsa mainās no zaļas uz sārti violetu. Ziedi zeltaini dzelteni, lapu žāklēs, garos kātos paceļas virs ūdens līmeņa. Katra kāta galā viens zieds (Ø 2.5-4 cm). Vainags saaudzis no 5 vainaglapām; vainaga mala bārkstaina. Arī kauss no 5 saaugušām kauslapām. Auglis - iegarena (ga 2-2.5 cm) daudzsēklu pogaļa, apmatotās sēklas izbirst, kad pogaļa satrūd. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:

Eirāzijā nevienmērīgi izplatīta suga, pārsvarā zemienēs. Daudzviet ieviesta un pārgājusi savvaļā. Atradnes bieži mainās, izzūdot vienā vietā un ieviešoties citā.

Latvijā, visticamāk, izzudusi suga. Vienīgajā atradnē Ziemupes apkaimē suga pēdējo reizi redzēta XX gs. 30.gadu beigās. Latvijai ģeogrāfiski tuvākās atradnes mūsdienās ir Nemūnā Lietuvā un Baltkrievijā, kā arī ezeros Smolandē Zviedrijā.

Biotopi:

Parasti lielas, monodominantas audzes ezeros, dīķos, kā arī lēni tekošu upju līčos un vecupēs ar mīkstu, dūņainu pamatu. Literatūrā ir norādes, ka sugu sekmīgi izplata ūdensputni. Jutīgi reaģē uz ūdens piesārņojumu un ūdenstilpju pārrakšanu, strauji izzūdot. Latvijā vienīgajā atradnē suga veidoja blīvu audzi lēni tekošā nelielā upē.

Īpašas norādes:

Dekoratīvs augs.

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā nulles kategorijā.

Very likely, extinct species. No finds since 1930s from the only locality in south-westernmost Latvia. Dense groups in a small river.

Вероятно, исчезнувший вид. Не найден с конца 1930-ых годов. В единственном местонахождении в юго-западной Латвии произрастал плотными группами в небольшой реке.

Apskati citas sugas: