parastā marūbija

Marrubium vulgare L.

Marrubium vulgare L. attēls
  • parastā marūbija attēls
  • parastā marūbija attēls

latviski: parastā marūbija

angliski: white Horehound

vāciski: Gemeiner Andorn

zviedriski: kransborre

igauniski: ürt-penimünt

lietuviski: paprastoji šantra

krieviski: шандра обыкновенная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Marrubium vulgare L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 15-60 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Viss augs blīvi klāts ar baltu vai pelēkbaltu matiņu tūbu. Stublājs stāvs, zarains. Lapas iegareni olveidīgas (ga 2-4 cm, pl 1.5-3 cm), ar kātu, apakšējo lapu kāta garums pārsniedz plātnes garumu. Lapas mala nevienādzobaina, virsma savilkta, krokota, gals noapaļots. Ziedi blīvos, daudzziedainos pušķos (no 15-30 ziediem) augšējo lapu žāklēs. Kauss blīvi apmatots, stobrveidīgs (ga 0.3-0.4 cm), ar 10 labi saskatāmām dzīslām un 10 īlenveidīgiem, āķveidīgi atliektiem zobiņiem. Vainags balts vai blāvi dzeltenīgi balts (ga 0.8-1.3 cm), mazliet garāks nekā kauss. Augšlūpa stāva, plakana, bet apakšlūpa trīsdaivaina, ar platu, galā jomainu vidējo daivu un šaurām un īsām sānu daivām. Atšķirībā no vairākuma lūpziežu uz zieda apakšlūpas parasti nav punktu vai svītru zīmējuma. Auglis - trīsšķautņains, kails, iegareni eliptisks riekstiņš skaldauglī. Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Plaši Eiropā (neiekļaujot ziemeļu un ziemeļaustrumu daļu), dienvidrietumu Āzijā un Ziemeļāfrikā sastopama suga.

Latvijā ļoti rets ievazāts (adventīvs) augs. Reti kultivē.

Biotopi:

Vecas norādes par atrašanu Rīgā.

Īpašas norādes:

Ārstniecības augs.

Very rare. Adventive. Rare in cultivation. Only old data about finds in Riga. Closely related M. anisodon is very rare casual in wasty places in Riga.

Редчайший заносной. Редко культивирует. Только старые данные об нахождении в Риге. Близкий M. anisodon редчайший заносной в сорных местах в Риге.

Līdzīgās sugas

  • Marrubium anisodon K.Koch

    Ļoti līdzīgā, XX gs. pārreiz nezālienēs Rīgā atrastā Marrubium anisodon K.Koch (syn. M. alternidens Rech.f.) ir daudzgadīga un ievazāta no Āzijas stepju joslas. Parasti salīdzinoši lielāks augs (ga 30-90 cm). No M. vulgare atšķirama pēc tikai mazliet saliektiem vai taisniem (nekad āķveidīgiem) kausa zobiņiem, vainags iesārts vai gaišdzeltens (nekad balts), aptuveni divreiz (nevis mazliet) garāks nekā kauss, riekstiņi skaldauglī otrādi olveidīgi, gandrīz melni (nevis iegareni eliptiski). Citas pazīmes maz atšķiras no parastās marūbijas. Zied no jūnija līdz septembrim. Meklējama nezālienēs un gar dzelzceļiem.

Apskati citas sugas: