varžu donis

Juncus ranarius Songeon et E.P.Perrier ex Billot (syn. J. ambiguus Guss. p.p.)

Juncus ranarius Songeon et E.P.Perrier ex Billot attēls

latviski: varžu donis

angliski:

vāciski: Frosch-Binse

zviedriski: grodtåg

igauniski: konnaluga

lietuviski: varlinis vikšris

krieviski: ситник лягуший

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Juncus ranarius Songeon et E.P.Perrier ex Billot karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks (ga 5-15 cm) doņu dzimtas lakstaugs. Augs ar tievām bārkšsaknēm. No pamata atiet vairāki stublāji, veidojot ceru. Stublājs gulošs vai pacils, dakšveidīgi zaro no pamata. Makstis sarkanbrūnas. Uz stublāja 1-3 pavedienveidīgas lapas, kas īsākas nekā stublājs. Ziedi pušķos pa 2-3 sirpjveidīgā ziedkopā. Katram ziedam pie pamata 2 strupas pieziedlapas. Pogaļa otrādi olveidīga (ga 0.35-0.5 cm), brūna, strupa, galā ar knābjveidīgu smailīti, tikpat gara, cik zaļās apziedņa lapas ar plati plēvjainu apmali. Atvērtai pogaļai vārsnes ieliecas. Ziedkopas seglapa īlenveida, tikpat gara, cik ziedkopa vai garāka. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Pola tuvumā jūru un okeānu piekrastē sastopama suga, tuva krupju donim; daži autori to nodala tikai kā krupju doņa pasugu.

Latvijā reti Rīgas jūras līča un Baltijas jūras piekrastē ziemeļdaļā un rietumos.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas piejūras pļavās ar skraju veģetācijas segumu, uz maz brauktiem ceļiem, miklos jūrmalas smiltājos.

Īpašas norādes:

Līdzīgs biežajam krupju (J. bufonius) un reti sastopamajam blīvziedu (J. nastanthus) donim. Daži autori varžu un blīvziedu doni iekļauj krupju doņa sastāvā kā pasugas. No krupju doņa atšķirams pēc ziedu novietojuma sirpī pa 2-3 (nevis pa vienam), pogaļa apziedņa lapu garumā (nevis īsāka). No blīvziedu doņa atšķirams pēc salīdzinoši skrajāka ziedu novietojuma sirpī (nevis ļoti blīvi kopā), pogaļa nepārsniedz (nevis dažreiz pārsniedz) apziedņa lapas. Pogaļa galā ar īsu, knābjveidīgu smailīti (nevis strupi noapaļota). Blīvziedu doņa stublājs parasti ir daudz druknāks.

Rare. Coastal part only. Solitarily specimens and groups in wet meadows nearby the sea, on roads and in wet, sandy cavities on the beach.

Редко. Только западная и северная приморская часть. Единичные экземпляры и группы на мокрых приморских лугах, тропинках и песках по близости моря.

Apskati citas sugas: