Sibīrijas latvānis

Heracleum sibiricum L. (syn. H. sphondylium L. ssp. sibiricum (L.) Simonk.)

Heracleum sibiricum L. attēls

latviski: Sibīrijas latvānis

angliski: Hogweed

vāciski: Gemeiner Bärenklau

zviedriski: sibirisk björnloka

igauniski: siberi karuputk

lietuviski: sibirinis barštis

krieviski: борщевик сибирский

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Heracleum sibiricum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Divgadīgs, liels (ga 60-170 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Sakne brūndzeltena. Viss augs dzeltenīgi zaļš. Stublājs stāvs, stingrs, zarains, šķautņains un, tāpat kā lapas, cietmatains. Lapas lielas (ga 20-50 cm), to apveids vairāk vai mazāk trīsstūrains. Lapas ar kātu, vienkārt plūksnainas. Plūksnas 2-3 pāri, gala plūksna nepāra, parasti daivaina. Plūksnu forma variē no plati olveidīgas līdz lineārai. Lapas maksts plata. Ziedi lielos čemuros (pl 10-15 cm) zaru un stublāja galā. Katrā čemurā 10-30 stari. Vīkala nav (retumis ir dažas ātri nobirstošas vīkala lapas). Vīkaliņa lapas 4-12, īsas un lineāras. Ziedu vainaglapas dzeltenzaļas. Dvīņsēklenis gatavības laikā gaišbrūns, plakans, gluds, ar strupām muguras ribām, malējās ribas ar šauru spārnu. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Mainīga izskata Eiropas - Sibīrijas suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas. Atsevišķi autori sugu aplūko kā Heracleum sphondylium L., kā ietvaros Sibīrijas latvānis tiek nodalīts kā pasuga areāla ZAA daļā. Kartē ir attēlota sugas kopējā (sensu lato) izplatība.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas mežos, krūmājos, pļavās un ceļmalās, kā arī sausās nezālienēs. Raksturīga suga augu sabiedrībās mēreni mitrās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea, O. Arrhenatheretalia.

Īpašas norādes:

Raksturīga izskata, viegli atšķirams čemurziedis. Pēc raupjā apmatojuma (nevis augs kails vai klāts ar īsiem, mīkstiem matiņiem) nekļūdīgi atšķirams no diviem pārējiem dzeltenīgi zaļiem čemurziežiem Latvijā: dižzirdzenes (Angelica archangelica) un pļavas pastinaka (Pastinaca sativa).

Common. Solitarily specimens and groups in forests, shrubs, meadows and wasty places.

Часто. Единичные экземпляры и группы в лесах, кустарниках, на лугах и в сорных местах.

Apskati citas sugas: