Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 50-110 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Stiebrs stāvs, stingrs (Ø 0.3-0.5 cm). Lapas plakanas (pl 0.2-0.6 cm). Mēlīte īsa, smaila (ga 0.1-0.2 cm). Ziedu skara skraja, nolīkstoša (ga 6-20 cm), ziedēšanas laikā ar zilganvioletu nokrāsu, augļu laikā rūsganbrūna. Vārpiņas īsas (ga ap 0.4 cm) un strupas, olveidīgas, ar 3-6 ziediem. Arī vārpiņas kātiņš īss. Vārpiņas plēksnes strupas, plati lancetiskas un nevienādas. Ārējā zieda plēksne olveidīga, ar labi redzamu dzīslojumu (7 dzīslas), sevišķi izceļas sāndzīslas. Akota nav. Auglis - sīks grauds. Zied jūnija beigās un jūlijā.
Izplatība:
Ziemeļamerikā subarktiskajā joslā sastopama suga. Autoru vidū nav vienprātības par tās raksturu Eiropas ziemeļdaļā: daži to uzskata par adventīvu (ievazātu); citi - par reliktu vietējo augu. Eiropas ziemeļdaļā sastopama izolētās, punktveida atradnēs.
Latvijā ļoti reti, tikai valsts ziemeļu un austrumu daļā.
Biotopi:
Grupas auglīgos egļu - lapkoku mežos un aizaugušā kaļķakmens ieguves karjerā.
Īpašas norādes:
Ārēji maz līdzīga citām ūdenszālēm, kam visām vārpiņas ir manāmi slaidākas, ārējās zieda plēksnes sāndzīslas mazāk izceļas. Pēc sīkajām, olveidīgajām vārpiņām ar zilganvioletu nokrāsu bez akota no pārējām graudzālēm diezgan viegli atšķirama suga.
Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 1.kategorijā.
Very rare. Groups in fertile spruce-deciduous forests and an overgrown limestone pit.
Очень редко. Группы в плодородных елово-лиственных лесах и в заросшем известняковом карьере.