sīkā gandrene

Geranium pusillum L.

Geranium pusillum L. attēls

latviski: sīkā gandrene

angliski: small-flowered Crane’s-bill

vāciski: Zwerg-Storchschnabel

zviedriski: sparvnäva

igauniski: madal kurereha

lietuviski: smulkusis snaputis

krieviski: герань маленькая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Geranium pusillum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, sīks vai neliels (ga 10-30 cm) gandreņu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pacils, zarains, kails vai īsi apmatots. Parasti vienam augam stublāji vairāki. Lapas apveids ieapaļš (ga, pl 1.5-6 cm), lapas septiņkārt vai deviņkārt šķeltas, ar kātu. Ziednesis, ziedkāts un kauss ar īsiem matiņiem un dziedzermatiņiem. Vainaglapas gaišvioletas vai sārtas (ga 0.3-0.5 cm), apmēram tikpat garas, cik kauslapas, joma sekla. Riekstiņu skaldaugļa vārsnes gludas, īsi pieguloši apmatotas. Knābis ar dziedzermatiņiem. Zied no maija līdz oktobrim.

Izplatība:

Eiropā un dažviet Āzijā sastopama suga.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas tīrumos, dārzos, nezālienēs un ceļmalās.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga piejūrā reti sastopamajai mīkstajai gandrenei (G. molle). Atšķirama pēc acīm redzami īsāka apmatojuma (nevis stublājs ar īsiem mīkstiem un gariem krūzainiem matiņiem, nevis augšdaļā arī ar dziedzermatiņiem). Vainaglapas un kauslapas apmēram vienāda garuma (nevis vainaglapas manāmi garākas). Vārsnes gludas, īsi pieguloši apmatotas (nevis krokainas, kailas). Skatīt arī ļoti reto, ievazāto plašo gandreni (G. divaricatum).

Rather common. Solitarily specimens and groups in fields, gardens, wasty places and on roadsides.

Довольно часто. Единичные экземпляры и группы в огородах, на полях, в сорных местах и по обочинам дорог.

Līdzīgās sugas

  • Geranium divaricatum Ehrh. (plašā gandrene)

    Sīkajai gandrenei ļoti līdzīgā, ievazātā plašā gandrene (Geranium divaricatum Ehrh.) XX gs. divreiz atrasta uz dzelzceļa Rīgā. Tā ir viengadīga, pamatareāls: Eiropas centrālā un dienvidaustrumu daļa un Rietumāzija. Stublājs stāvs vai pacils (ga 15-50 cm). Raksturīgas pieckārt vai septiņkārt dziļi šķeltas, nelielas, kātainas lapas, mazliet platākas nekā garas (nevis acīm redzami ieapaļas), plūksnas (atšķirībā no sīkās gandrenes) mazāk satuvinātas. Sārtās ziedu vainaglapas salīdzinoši garākas (ga 0.5-0.8 cm), parasti ar labi redzamu tumšāku dzīslojumu, jomainas. Kauslapas aptuveni vainaglapu garumā vai mazliet īsākas, īsi apmatotas, nekad nav dziedzermatiņu. Kauslapas gals smails vai dzeloņsmails. Riekstiņu skaldaugļa knābis ļoti īss. Zied no maija beigām līdz septembrim.

Apskati citas sugas: