Bohēmijas gandrene

Geranium bohemicum L.

Geranium bohemicum L. attēls

latviski: Bohēmijas gandrene

angliski:

vāciski: Böhmischer Storchschnabel

zviedriski: svedjenäva

igauniski: böömi kurereha

lietuviski: boheminis snaputis

krieviski: герань богемская

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Geranium bohemicum L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels līdz vidējs (ga 15-50 cm) gandreņu dzimtas lakstaugs. Viss augs klāts ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem, mazliet lipīgs, ar nepatīkamu smaku. Stublājs pacils vai stāvs, ļoti zarains. Lapas plātne ieapaļa līdz nierveidīga (ga, pl 2-8 cm), rozetes lapām šķelta 5-7, bet stublāja augšējām lapām 3-5 daļās (plūksnās). Plūksnas lielzobainas vai daudzkārt šķeltas. Lapas ar kātu. Ir gari nosmailotas pielapes. Ziedi pa 2 diezgan īsos ziednešos lapu žāklēs. Ziedkāti blīvi klāti ar dziedzermatiņiem. Kauslapas plati eliptiskas. Vainaglapas zili violetas (ga 0.6-1.4 cm), galā ar jomu un iekšpusē ar tumšākām, violetām, zaraini starveida dzīslām. Riekstiņu skaldauglis klāts ar gariem, tumšiem matiņiem, knābjveidīgā irbuļa palieka īsa. Sēklas tumšbrūnas. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Visā areālā reta Eiropas suga. Atradnes izklaidus. Nodalāmi divi izplatības reģioni: Skandināvijas - Baltijas un centrālās un austrumu Eiropas. Salīdzinoši visbiežāk sastopama Zviedrijā.

Latvijā ļoti reti.

Biotopi:

Ekoloģiski ļoti īpatnēja suga. Sēklu dīgšanu stimulē uzkarsēšana; tipiskas augšanas vietas ir meža degumos, kur atsevišķi eksemplāri sastopami otrajā vai trešajā gadā pēc meža ugunsgrēka. Atrodama arī mežu ceļmalās un mežmalās skrajās vietās, kur notikusi augsnes nostumšana vai uzirdināšana.

Īpašas norādes:

Salīdzinājumā ar citām gandrenēm diezgan viegli atšķirama pēc nepatīkamās smakas un lipīgā stublāja. Raksturīga ir arī ziedu zili violetā krāsa ar tumšāku, zaraini starveida dzīslojumu vainaglapu iekšpusē.

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.

Very rare. Solitarily specimens in fire-disturbed places in forests, at the forest edges and on roadsides in forests.

Очень редко. Единичные экземпляры в местах лесных пожаров, а также по опушкам лесов и обочинам лесных дорог.

Apskati citas sugas: