purva gandrene

Geranium palustre L.

Geranium palustre L. attēls

latviski: purva gandrene

angliski:

vāciski: Sumpf-Storchschnabel

zviedriski: kärrnäva

igauniski: soo-kurereha

lietuviski: pelkinis snaputis

krieviski: герань болотная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Geranium palustre L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 20-80 cm) gandreņu dzimtas lakstaugs. Saknenis resns. Stublājs stāvs vai pacils, trausls. Stublājs, ziedkāts un augļa vārsnes ar nolīkušiem, vienkāršiem matiņiem. Lapas pieckārt vai septiņkārt šķeltas (ga 4-8 cm, pl 6-12 cm), plūksnas rombiskas, abas plātnes puses apmatotas. Lapas uz stublāja pretēji, apakšējās garkātainas, augšējās sēdošas. Ziednesis garš, tā galā 2 purpursārti ziedi (Ø ap 1.5-2.5 cm), kas noziedot nolīkst. Vainaglapas veselas, bez jomas, pie pamata gaišākas, ar labi saskatāmu dzīslojumu. Kauslapas ar dzeloņsmaili. Auglis - riekstiņu skaldauglis ar atritinošamies vārsnēm. Zied no jūnija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Eiropā sastopama suga.

Latvijā nevienmērīgi: izplatība samazinās virzienā no austrumu daļas (sastopama bieži) uz rietumdaļu (sastopama reti).

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas mitrās pļavās, krūmājos un mežos.

Īpašas norādes:

Nedaudz līdzīga pļavas (G. pratense) un meža (G. sylvaticum) gandrenei. Atšķirama pēc mazāka auguma (šī nav pietiekami droša pazīme), stublāja apmatojums salīdzinoši skrajāks, ir tikai vienkārši, nolīkuši matiņi (nekad nav dziedzermatiņu), ziedi sīkāki, ziedi purpursārti (ne zili, zili violeti vai sārti violeti).

Unequally distributed: common in eastern, rare in the western part. Solitarily specimens and groups in wet meadows, shrubs and forests.

Неравномерно: часто в восточной, редко в западной части. Единичные экземпляры и группы на мокрых лугах, в кустарниках и лесах.

Apskati citas sugas: