Apraksts:
Divgadīgs, sīks vai neliels (ga 5-35 cm) genciānu dzimtas lakstaugs. Augs kails. Ir lāpstveidīgu vai otrādi olveidīgu lapu piezemes rozete (dažreiz līdz ziedēšanas brīdim jau atmirusi). Stublājs sastāv no 4-10 posmiem, no kuriem otrais un trešais apakšējais posms garāks nekā citi, bet galotnes zieda kāts kopā ar augšējo posmu vairākas reizes īsāks nekā pārējā stublāja daļa. Stublājs stāvs, zarains, ar sēdošām, pretējām, lancetiskām lapām (ga 1-2.5 cm, pl 0.5-1 cm). Ziedu garums 1-2 cm, tie tumšāk vai blāvāk violeti, atrodas stublāja galotnē vai lapu žāklēs. Kauslapas un vainaglapas pa 5, saaugušas. Auglis - divvāršņu pogaļa (ga ap 1.5 cm). Zied no jūnija beigām līdz septembrim.
Izplatība:
Eiropas austrumu un ziemeļu daļā, kā arī rietumu un centrālajā Sibīrijā. Mainīgs augs; nodala vairākas pasugas.
Latvijā reti visā teritorijā. Daži autori Latvijā nodala divas pasugas: G.a. ssp. amarella un G.a. ssp. lingulata (C.Agardh) Holub, bet vēl daži trešās pasugas rangā aplūko arī šajā grāmatā kā patstāvīgu sugu aprakstīto G. uliginosa.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas mitrās pļavās (tajā skaitā - piejūras), krūmainās ganībās un atmatās. Pļavu lauksaimnieciskās apguves un ķimikāliju lietojuma dēļ izplatība samazinās. Jutīgi reaģē uz biotopa pārmaiņām.
Īpašas norādes:
Ļoti līdzīga dūkstu drudzenītei (G. uliginosa), no kā nekļūdīgi atšķirama tikai pēc zieda uzbūves, stublāja posmu skaita un garuma izpētes (salīdzinājumam skatīt dūkstu drudzenītes aprakstu).
Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.
Rare. Solitarily specimens and small groups in wet meadows (including coastal meadows) and on fallow-lands.
Редко. Единичные экземпляры и небольшие группы на мокрых лугах (включая приморские заливные луга) и на залежах.