parastā vīgrieze

Filipendula ulmaria (L.) Maxim.

Filipendula ulmaria (L.) Maxim. attēls
  • parastā vīgrieze attēls
  • parastā vīgrieze attēls

latviski: parastā vīgrieze

angliski: Meadowsweet

vāciski: Echtes Mädesüß

zviedriski: älggräs

igauniski: harilik angervaks

lietuviski: pelkinė vingiorykštė

krieviski: лабазник вязолистный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Filipendula ulmaria (L.) Maxim. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, liels (ga 50-160 cm) rožu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, nereti iesārts, kails. Lapas nepāra plūksnaini saliktas (ga 10-25 cm, pl 5-12 cm) no 2-5 pāriem sēdošu un iegarenu plūksnu ar zobainu malu un smailu galu. Plūksnas apakšpuse gaišāka nekā tumšzaļā virspuse. Starp lapas pamatplūksnām parasti ir sīkas papildplūksniņas. Ziedi (pl 0.6-0.8 cm) blīvā, zarainā vairogskarā stublāja galotnē. Vainaglapas parasti 5, dzeltenbaltas. Auglis - saliekts somenis kopauglī. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Plaši Eirāzijā. Mainīga izskata augs, kā ietvaros nodala 3 pasugas. Ieviesta Ziemeļamerikā.

Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās, monodominējošās audzēs visdažādākajos atklātos un ēnainos biotopos: pļavās, mežos, ūdenstilpju krastos, purvos un nezālienēs. Raksturīga un bieža suga daudzās augu sabiedrībās, īpaši mēreni mitrās augsta zelmeņa līdzenumu un upju palieņu pļavās (Cl. Molinio-Arrhenatheretea, O. Molinietalia) un pārmitros melnalksnājos (Cl. Alnetea glutinosae, All. Alnion), kā arī vairākās eitrofās augsto lakstaugu sabiedrībās: Cl. Artemisietea, O. Convolvuletalia sepium.

Īpašas norādes:

No mazliet līdzīgās lielziedu vīgriezes (F. vulgaris) viegli atšķirama pēc platākām lapām ar 2-5 pāriem plūksnu (nevis lapas šauras ar 10-30 pāriem sīku plūksnu). Saknēm nav paresninājuma (nevis ar gumveida paresninājumiem). Vainaglapas 5 (nevis 6).

Very common. From solitarily specimens to dense, monodominat growths in various open and closed habitats.

Повсеместно. От единичных экземпляров до плотными, монодоминантными зарослями в разных открытых и затененных местообитаниях.

Apskati citas sugas: