Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs līdz liels (ga 30-120 cm) rožu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs vai augšdaļā zaro, klāts ar atstāvošiem matiņiem. Lapas ar kātu, pārtraukti un pieaugoši (virzienā uz lapas galu plūksnas lielākas) plūksnaini dalītas, gala plūksna nepāra. Plūksnas eliptiskas vai olveidīgas (ga 1.5-6 cm, pl 0.8-3 cm), sēdošas, mala zobaina. Starp pamatplūksnām uz lapas ass ir sīkas starpplūksnas. Plātnes virspuse zaļa, skraji apmatota, apakšpuse pelēkzaļa, blīvi apmatota. Ziedi garā, šaurā vārpveida ķekarā stublāja (zaru) galā. Kauslapas sīkas. Vainaglapas dzeltenas (ga 0.4-0.6 cm). Ziedgultne apmatota ar cietiem, sarveidīgiem matiņiem. Sarveidīgā matiņa gals dzeloņveidīgs. Auglis - riekstiņš. Augli apņemošā ārējā matiņu rinda atstāv vai pat horizontāli atliekusies. Zied no jūnija līdz septembrim.
Izplatība:
Mainīga izskata, plaši Eirāzijā izplatīta suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un grupas pļavās, krūmājos, mežmalās, ceļu malās un atklātās upju krastu nogāzēs. Raksturīga suga sausu mežmalu un nogāžu augu sabiedrībās: Cl. Trifolio-Geranietea sanguinei.
Īpašas norādes:
Diezgan grūti atšķirams no spilvainā ancīša (A. pilosa). Spilvainais ancītis ir retāks, pārsvarā sastopams valsts austrumu daļā. Ārstniecības ancītim raksturīgs skrajš lapas virspuses un blīvs apakšpuses apmatojums (nevis lapu virspuse kaila, apakšpusē apmatotas tikai lapas dzīslas), augļa ārējā malā esošo matiņu rinda atliekusies (nevis visi augļa matiņi stāvi, ieliekušies uz iekšpusi).
Atšķirības pazīmes un līdzību ar 2018.g. atrasto smaržīgo ancīti (A. procera) skatīt zemāk līdzīgo sugu sadaļā.
Common. Solitarily specimens and groups in meadows, shrubs, at the forest edges and on the slopes of riverbanks.
Часто. Единичные экземпляры и группы на лугах, в кустарниках, по лесным опушкам и береговым склонам рек.