parastā pērkonene

Erysimum cheiranthoides L.

Erysimum cheiranthoides L. attēls
  • parastā pērkonene attēls
  • parastā pērkonene attēls

latviski: parastā pērkonene

angliski: treacle Mustard

vāciski: Acker-Schotendotter

zviedriski: åkerkårel

igauniski: põld-harakalatv

lietuviski: smalkinis tvertikas

krieviski: жерушник лакфиолетовый

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Erysimum cheiranthoides L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, dažāda lieluma (ga 15-120 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Izskats atkarīgs no augšanas vietas un var būt diezgan mainīgs. Stublājs stāvs, šķautņains, vienkāršs vai zaro, klāts ar piekļāvīgiem, žuburainiem matiņiem. Lapas visā stublāja garumā līdz ziedkopai, lancetiskas vai lineāras (ga 2-8 cm, pl 0.5-1.5 cm), sēdošas vai ar īsu kātu (apakšējās). Lapas mala gluda vai attāli zobaina, gals smails vai strups, pamats neizteikti ķīļveidīgs. Lapu rozeti pie pamata neveido. Ziedi sīki, blīvā ķekarā, kas izziedot pagarinās līdz pusei no auga garuma. Kauslapas (ga 0.2-0.3 cm) īsākas nekā dzeltenās vainaglapas (ga 0.3-0.5 cm). Auglis - no augļkopas ass acīm redzami atliecies pākstenis (ga 2-3 cm). Augļa kāts nepārsniedz pusi no pāksteņa garuma. Pāksteņa galā īsa irbuļa palieka. Zied no maija līdz oktobrim.

Izplatība:

Ziemeļamerikā un Eirāzijā plaši izplatīta suga, kā ietvaros nodala 2 pasugas: E.h. ssp. cheiranthoides un E.h. ssp. altum Ahti.

Latvijā bieži visā teritorijā, sastopamas abas pasugas; E.h. ssp. altum ir retāka.

Biotopi:

No atsevišķiem eksemplāriem līdz dažāda lieluma grupās aug tīrumos, nezālienēs, upju sērēs, mītņu tuvumā, ceļu un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:

Līdzīga dažiem citiem krustziežiem ar dzelteniem ziediem (žodzenēm, zvērenēm, idrām un paidrām), tomēr viegli atšķirama pēc divām pazīmēm: veselām (ne šķeltām vai dalītām) lapām un garena (nevis olveida vai bumbierveida) augļa.
Daudz grūtāk atšķirama no citām pērkonenēm: mauraglapu (E. hieracifolium), jomainās (E. repandum), pelēkās (E. canescens) un cietās (E. marschallianum) pērkonenes. Atšķirības pazīmes ir: sīkāki ziedi un īsāks auglis (vainaglapu ga nepārsniedz 0.5 cm, bet augļa ga 3 cm), auglis no ass atstāv, kāts tievs, apmēram pustik garš, cik auglis (nevis auglis gandrīz horizontāls pret asi vai tai piekļauts, nevis kāts 3 un vairāk reižu īsāks nekā auglis, nevis kāts vienāda resnuma ar augli), lapas mala gandrīz gluda (nevis attāli smailzobaina), augs zaļš (nevis pelēcīgs), lapu rozeti neveido (nevis ir piezemes lapu rozete).

Common. From solitarily specimens to dense groups in various wasty places, at buildings, on roadsides and in fields. Two subspecies (E.h. ssp. cheiranthoides, E.h. ssp. altum) may be distinguished.

Часто. От единичных экземпляров до плотными группами в разных сорных местах, по близости жилья, на полях и по обочинам дорог.

Apskati citas sugas: