Apraksts:
Viengadīgs, neliels (ga 10-40 cm) gandreņu dzimtas lakstaugs. Stublājs pacils vai stāvs, diezgan drukns, pie pamata zaro atsevišķos stublājos, viss augs blīvi klāts ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem. Lapas rozetē un uz stublāja, plūksnaini šķeltas līdz dalītas sīkās un šaurās plūksnās. Dažreiz augšējo lapu plūksnas lielākas. Lapas kopējais apveids no iegarena līdz eliptiskam (ga 3-12 cm, pl 1-6 cm), lapas ar kātu. Ir apmēram līdz pusei saaugušas pielapes. Ziedu nedaudz (pa 3-8), čemurveidīgā ziedkopā stublāja galotnē. Ziedkāts garš. Pieziedlapas ļoti sīkas, pie ziedkāta pamata veido it kā vīkalu. Kauslapas zaļas, smailas (ga 0.3-0.6 cm). Vainaglapas rožaini līdz violeti sārtas (0.5-0.9 cm), skrajas, pie pamata apmatotas. Riekstiņu skaldauglis apmatots, ar spirāliski sagriezušos knābi (ga 2-4 cm). Zied no maija līdz septembrim.
Izplatība:
Mainīga izskata, plaši pola tuvumā Eirāzijā un Ziemeļamerikā izplatīta suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas.
Latvijā bieži visā teritorijā.
Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un grupas dārzos, tīrumos, sausās nezālienēs un ceļmalās.
Īpašas norādes:
No gandrenēm (Geranium spp.) viegli atšķirama pēc lapu formas - tās sīkplūksnainas un vienmēr garākas nekā platas (nevis otrādi vai ieapaļas). Līdzīga vēl trijām ļoti retām grābeklītēm: E. lebelii (vislīdzīgākā), E. lacinatum un E. ciconium (mazāk līdzīga; sk. sugu aprakstus tekstā aiz velnarutku grābeklītes). No līdzīgajām sugām grūti atšķirama. Uzmanība jāpievērš stublāja zarojumam un apmatojumam, lapu plūksnojumam un plūksnojuma blīvumam, vainaga garumam un augļa knābja garumam. Arī zieda krāsas nianses sugām savstarpēji atšķiras, taču tā nav droša atšķirības pazīme un prasa iepriekšējas iemaņas.
Common. Solitarily specimens and groups in gardens, fields, on roadsides and in various sandy wastes. A very rare coastal species E. lebelii (Sticky Stork's-bill) has been reported from the western-most coastline.
Часто. Единичные экземпляры и группы в огородах, на полях, по обочинам дорог и в разных песчаных сорных местах. Очень редкий приморский вид E. lebelii (журавельник Лебеля) произрастает по западному морскому побережью.