Krievijas ilzīte

Anthemis ruthenica M.Bieb.

Anthemis ruthenica M.Bieb. attēls

latviski: Krievijas ilzīte

angliski:

vāciski: Russische Hundskamille

zviedriski: rysskulla

igauniski:

lietuviski: rusinis bobramunis

krieviski: пупавка русская

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Anthemis ruthenica M.Bieb. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels (ga 10-35 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pacils, stīvs, zarains, kails vai īsi apmatots. Lapas (ga 2-4 cm) vairākkārt dalītas lancetiskās plūksnās ar zobainu malu. Uz stublāja lapas pamīšus. Ziedu kurvīši pa vienam (pl 1.5-2 cm) zaru (ziedkātu) galā. Vīkala lapas strupas, vairākās rindās. Plēkšņlapiņas (nelielas pieziedlapas kurvīša gultnē) smailas, galā zobainas, beidzas ar smailīti, visplatākās augšdaļā, novietotas visā kurvīša gultnē. Kurvīša ārmalā ir balti sievišķie mēlziedi (ga ap 0.8 cm), kas galā trīszobaini, bet kurvīša centrā - dzelteni divdzimumu stobrziedi. Auglis - rievains, otrādi konusveidīgs sēklenis. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Eiropas dienvidaustrumu daļā sastopama suga. Ļoti tuva lauka ilzītei (Anthemis arvensis), tādēļ daži autori to nodala tikai kā lauka ilzītes pasugu.

Latvijā ļoti rets adventīvs (ievazāts) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri uz dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga lauka ilzītei (A. arvensis), suņu ilzītei (A. cotula), mazāk - sīkai nesmaržīgajai suņkumelītei (Matricaria perforata). No lauka ilzītes droši atšķirama tikai pēc galā zobainām un ar garu smailīti plēkšņlapiņām (nevis gludām un nosmailotām). Bez tam lapu plūksnas parasti ir salīdzinoši platākas, bet ziedi sīkāki (šīs gan nav drošas atšķirības pazīmes).
No suņu ilzītes atšķirama pēc plēkšņlapiņām (tās nav strupas, lineāras un nav tikai kurvīša gultnes centrālajā daļā), pēc otrādi konusveidīga un rievaina (nevis ovāla, kārpaina) sēkleņa, mēlziedi auglīgi (nevis sterili), augam nepiemīt nepatīkama smaka.
No sīkas vai nelielas nesmaržīgās suņkumelītes atšķirama pēc plēkšņlapiņām kurvīša gultnē (nevis tādu nav), lapas (pataustīt!) pastīvas (nevis mīkstas). Tomēr gandrīz vienmēr suņkumelīte būs manāmi lielāka, ar platākiem ziedu kurvīšiem.

Very rare. Casual. Solitarily specimens on railways.

Редчайший. Заносной. Единичные экземпляры на железных дорогах.

Apskati citas sugas: