mazā eragroste

Eragrostis minor Host (syn. E. poaeoides P.Beauv.)

Eragrostis minor Host attēls
  • mazā eragroste attēls
  • mazā eragroste attēls

latviski: mazā eragroste

angliski: small Stink-grass

vāciski: Kleines Liebesgras

zviedriski: kärleksgräs

igauniski:

lietuviski: mažoji posmilgė

krieviski: полевичка малая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Eragrostis minor Host karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, neliels (ga 8-25 cm, reti vairāk) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Veido nelielu, blīvu ceru ar daudziem paciliem vai stāviem stiebriem. Stiebrs kails. Viss augs pelēcīgs, it kā eļļains; šo iespaidu rada daudzie dziedzermatiņi uz lapām un ziedkopas. Lapas šauras (pl 0.2-0.5 cm), mēlītes vietā matiņu pušķis. Skara iegareni olveidīga (ga 5-10 cm), zari atstāv, katrā vārpiņā 8-18 divdzimumu ziedi. Vārpiņas (ga ap 1 cm, pl līdz 0.2 cm) uz ziedkopas ass 2 rindās, ar pelēcīgi violetu nokrāsu. Vārpiņas plēksnes īsas, uz šķautnēm ar dziedzeriem. Ārējās zieda plēksnes (ga 0.15-0.2 cm) šķautne parasti kaila. Bagātīgs dziedzermatojums ir uz vārpiņas kātiņa (ass) tā galā. Akota nav. Auglis - sīks grauds. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Eirāzijas suga mērenā un subtropu klimata joslā. Eiropas ziemeļdaļā adventīvs augs.

Latvijā diezgan reti un nevienmērīgi; pārsvarā valsts vidus un austrumu daļā. Adventīvs (ievazāts) augs. Sugas pamatareāls ir dienvidos no Latvijas.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas smiltājos, ceļmalās un dzelzceļu uzbērumos.

Īpašas norādes:

Abas eragrostes sugas grūti atšķiramas (sk. sugas aprakstu). Citām graudzālēm Latvijā maz līdzīgas.

Rather rare. Unequally: mostly central and eastern districts. Adventive. Groups of various size in dry, sandy places, on roadsides and railway lines. Closely related E. cilianensis is rarer.

Довольно редко. Неравномерно, преимущественно в центральной и восточной части. Заносной. Группы разной величины в сухих песчаных местах, по обочинам дорог и на железных дорогах. Близкий E. cilianensis встречается реже.

Līdzīgās sugas

  • Eragrostis cilianensis (All.) Vignolo ex Jenchen (lielvārpu eragroste)

    Latvijā konstatēta arī ļoti līdzīgā lielvārpu eragroste (Eragrostis cilianensis (All.) Vignolo ex Jenchen, syn. E. megastachya (Koeler) Link) no Dienvideiropas. Tā ir viengadīga un salīdzinoši masīvāka nekā mazā eragroste. Pamatareālā līdz 75 cm (Latvijas klimatā līdz 40 cm) gara. Lapas parasti platākas nekā 0.5 cm, vārpiņas 0.2-0.4 cm platas. Arī ārējā zieda plēksne ir salīdzinoši garāka (ga 0.18-0.3 cm), dziedzermatiņi bagātīgi uz plēksnes šķautnes, parasti mazāk uz vārpiņas kātiņa (ass). Citas pazīmes, augšanas vietas un ziedēšanas laiks - kā mazajai eragrostei. Sastopama salīdzinoši retāk.

Apskati citas sugas: