vienplēksnes pameldrs

Eleocharis uniglumis (Link) Schult.

Eleocharis uniglumis (Link) Schult. attēls

latviski: vienplēksnes pameldrs

angliski: slender Spike-rush

vāciski: Einspelzige Sumpfsimse

zviedriski: agnsäv

igauniski: soomusalss

lietuviski: pievinis duonis

krieviski: болотница одночешуйная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Eleocharis uniglumis (Link) Schult. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, neliels vai vidējs (ga 10-45 cm) grīšļu dzimtas lakstaugs. Stublājs apaļš, saknenis ložņājošs. Salīdzinājumā ar purva pameldru (E. palustris) stublājs ir tievāks, un augs izskatās slaidāks, ne tik drukns. Stublājs bez lapām, ir tikai lapu makstis pie pamata. Vārpiņa stublāja galā olveidīgi lancetiska, ar apmēram 15-30 ziediem. Apakšējā vārpiņas plēksne apņem vairāk nekā pusi (līdz divām trešdaļām) no vārpiņas pamata. Zieda segplēksne galā smaila, tumšbrūna, ar šaurāku, gaišu malu. Apziedņa matiņi 4 (dažreiz apziedņa matiņu nav - pasugas E.u. ssp. fennica pazīme), vienāda garuma ar augli vai garāki. Irbuļa palieka koniska. Auglis - dzeltenbrūns riekstiņš. Jūras piekrastē sastopamā pasuga E.u. ssp. fennica atšķirama pēc manāmi platākas nekā garas irbuļa paliekas pie augļa, zieda segplēksne bez šaurākas, gaišas malas, bet apziedņa matiņu nav. Zied jūnija beigās un jūlijā.

Izplatība:

Mainīga izskata, plaši pola tuvumā sastopama suga, kā ietvaros nodala tuvas sīksugas vai tās aplūko kā pasugas. Lielās līdzības dēļ daži autori vienplēksnes pameldru aplūko kā purva pameldra (E. palustris) pasugu.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā. Latvijā vienplēksnes pameldru parasti nodala divās pasugās: E. u. ssp. uniglumis un galvenokārt gar jūru sastopamajā E.u. ssp. fennica (Palla) T.V.Egorova (syn. E. fennica Palla).

Biotopi:

Grupas vai blīvas audzes ūdenstilpju piekrastē, purvos, grāvjos, mitros pļavu pazeminājumos un uz applūstošiem meža ceļiem.

Īpašas norādes:

Vislīdzīgākais purva pameldram (E. palustris). Atšķirams pēc tā, ka apakšējā vārpiņas plēksne apņem vārpiņu līdz divām trešdaļām no vārpiņas pamata (nevis ne vairāk kā pusi no vārpiņas pamata), vārpiņa olveidīgi lancetiska (nevis cilindriska, smaila), apziedņa matiņi augļa garumā vai garāki (nekad nav īsāki), dažreiz apziedņa matiņu vispār nav. Stublājs kopumā nav tik masīvs kā purva pameldram. Salīdzinājumā ar citiem pameldriem vienplēksnes pameldra vārpiņas nekad nav atdalītas no stublāja ar acīm redzamu iežmaugu (kā tas ir iežmaugtajam pameldram - E. mamillata), tā veidotais cers nav tik blīvs kā daudzstublāju pameldram (E. multicaulis).

Rather common. Groups on floodplains, in ditches, bogs and wet cavities in various open and forested habitats.

Довольно часто. Группы по берегам водоемов, в канавах, на болотах и в мокрых понижениях разных биотопов.

Apskati citas sugas: