Ruiša pūķgalve

Dracocephalum ruyschiana L.

Dracocephalum ruyschiana L. attēls

latviski: Ruiša pūķgalve

angliski: northern Dragon-head

vāciski: Nordischer Drachenkopf

zviedriski: drakblomma

igauniski: sile tondipea

lietuviski: miškinė žiomenė

krieviski: змееголовник Рюйша

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Dracocephalum ruyschiana L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēji liels (ga 20-70 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. No sazarotā sakneņa vienam augam izaug vairāki stublāji; no tiem tikai daži ziedoši. Stublājs stāvs, īsi apmatots un blīvi aplapots līdz ziedkopai. No lapu žāklēm atiet īsi, lapaini dzinumi. Lapas lineāras vai lancetiskas (ga 2-6 cm, pl 0.2-0.7 cm), diezgan cietas, mala gluda, gals smails vai strups, lapas sēdošas un krusteniski pretējas. Ziedi lieli (vainaga ga 2-3 cm), neīstos mieturos stublāja galotnē lapu žāklēs. Vainags zili violets, augšlūpa velvēta, apmale skropstaina. Apakšlūpa trīsdaivaina, vidējā daiva zobaina. Kauss īss (ga ap 1 cm), apmatots, ar 5 smailiem zobiņiem. Riekstiņš skaldauglī trīsšķautņains, gluds. Zied no jūnija vidus līdz jūlija beigām.

Izplatība:

Eirāzijā sastopama suga, kā atradnes Eiropā salveidīgas, cita no citas attālu. Salīdzinoši biežāka teritorijā uz austrumiem no Latvijas.

Latvijā reti un nevienmērīgi izplatīta suga, valsti šķērso sugas areāla rietumu robeža. Pārsvarā Latvijas vidusdaļā un austrumos osu grēdās.

Biotopi:

Nelielas grupas sausos priežu mežos un pauguru nogāzēs uz karbonātiska pamata. Mazskaitlīgo populāciju un izolēto atradņu dēļ viegli iznīcināma suga. Apdraud grants karjeru ierīkošana un zemsedzes bojāšana mežizstrādē retajās atradņu vietās.

Īpašas norādes:

Ierakstīta Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.

Rare. Mostly central and eastern part. Small groups in dry forests and on hillsides in carbonatic soils.

Редко. Небольшие группы в сухих лесах и по склонам холмов, преимущественно на озовых грядах в центральной и восточной части.

Apskati citas sugas: