šaurlapu divsēkle

Diplotaxis tenuifolia (L.) DC.

Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. attēls
  • šaurlapu divsēkle attēls
  • šaurlapu divsēkle attēls

latviski: šaurlapu divsēkle

angliski: perennial Wall-rocket

vāciski: Schmalblättriger Doppelsame

zviedriski: sandsenap

igauniski: võõr-liivsinep

lietuviski: siauralapis šatreinis

krieviski: двурядка тонколистная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidēja lieluma (ga 30-70 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs vai pacils, pie pamata zaro, parasti vismaz pie pamata klāts ar matiņiem un koksnains. Lapas veido blīvu rozeti, uz stublāja lapu maz. Lapas (ga 5-15 cm) plūksnaini dalītas lineārās vai lancetiskās plūksnās, plūksnu mala gluda, gals strups vai smails, lapas pāreja kātā ķīļveidīga. Ziedi skrajā ķekarā zara galā. Vainaglapas olveidīgas (ga 0.8-1.2 cm), spilgti dzeltenas. Kauslapas īsākas (ga 0.4-0.6 cm), mazliet atstāv. Auglis - lineārs pākstenis ar diezgan garu (augļa garumā) kātu, atstāv slīpi augšup no augļkopas ass. Starp kātu un augli ir augļnesis (karpofors), kas ir norobežots (ga 0.2-0.4 cm) zieda ass pagarinājums. Sēklas katrā cirknī 2 rindās. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Dienvidu un centrālās Eiropas suga, kas izplatījusies arī kontinenta ziemeļdaļā.

Latvijā reti un ļoti nevienmērīgi, bieži Liepājā un tās tuvākajā apkaimē. Ārpus Rīgas, Liepājas un Ventspils sastopama ļoti reti. Latvijā suga atrodas ārpus dabiskā areāla un ir ievazāts (adventīvs) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas smilšainās nezālienēs, smiltājos, ceļu un dzelzceļu malās.

Īpašas norādes:

Līdzīga mūru divsēklei (D. muralis). Atšķirama pēc lineārās vai lancetiskās plūksnās dalītām (nevis veselām vai plūksnaini šķeltām) lapām, stublājs pie pamata koksnains (nevis viss augs zālains), pie kāta un augļa saskares ir norobežots zieda ass pagarinājums: karpofors (mūru divsēklei tāda nav).

Rare. Very unequally distributed adventive species, locally abundant. Solitarily specimens and groups in dry, sandy wastes, on roadsides and along railway lines.

Редко. Очень неравномерно распространенный заносной вид, местами обильно. Единичные экземпляры и группы по сухим, песчаным сорным местам, обочинам дорог и вдоль железных дорог.

Apskati citas sugas: