purva cietpiene

Crepis paludosa (L.) Moench

Crepis paludosa (L.) Moench attēls

latviski: purva cietpiene

angliski: marsh Hawk’s-beard

vāciski: Sumpf-Pippau

zviedriski: kärrfibbla

igauniski: soo-koeratubakas

lietuviski: pelkinė kreisvė

krieviski: скерда болотная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Crepis paludosa (L.) Moench karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 40-100 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis tumšs, īss, zarains. Stublājs stāvs, rievains, kails, nedaudz zaro. Piezemes lapas nelielā rozetē, daivainas. Stublāja lapas veselas, iegareni olveidīgas (ga 4-15 cm, pl 1.5-5 cm), mala attāli zobaina vai gluda, gals smails. Lapas pamats skaujošs, bultveidīgs. Vīkala lapas ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem, lineāri lancetiskas, tumši zaļas. Ziedu skarā kurvīšu daudz. Ziedu kurvīši nelieli (pl 1.5-2.8 cm), sastāv tikai no dzelteniem mēlziediem. Auglis - sēklenis ar 10 ribiņām un ar dzeltenīgi pelēkiem, trausliem kausmatiņiem, kas sēkleņa garumā vai mazliet īsāki. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:

Diezgan plaši Eiropā (neiekļaujot dienviddaļu).

Latvijā bieži visā valstī.

Biotopi:

Grupas vai monodominantas audzes mitrās un pārmitrās vietās pļavās, krūmājos, mežos, purvu apmalēs un gar ūdenstilpēm. Raksturīga suga augu sabiedrībās mitrās pļavās: Cl. Molinio-Arrhenatheretea, O. Molinietalia, All. Calthion.

Īpašas norādes:

Līdzīga vairākiem citiem kurvjziežu dzimtas augiem, lai gan salīdzinājumā ar visiem turpmāk uzskaitītajiem sastopama visbiežāk. No parastās salātenes (Lapsana communis) atšķirama pēc daudz lielākiem ziedu kurvīšiem (ne 0.5-0.8 cm platiem), skaujošām stublāja lapām ar bultveidīgu pamatu (nevis kātainām vai vienkārši sēdošām). No divgadīgās cietpienes (C. biennis) un mīkstpienēm (Sonchus spp.) atšķirama pēc iegareni olveidīgām stublāja lapām ar attāli zobainu vai gludu malu (nevis plūksnaini daivainām vai šķeltām lapām, nevis lapas mala ar dzeloņsmailiem zobiņiem).
Visgrūtāk atšķirama no mīkstās cietpienes (C. mollis). Purva cietpienei stublājs aplapots salīdzinoši blīvāk, augs nav tik slaids, drošākā atšķirības pazīme ir auglis un vīkala lapas. Purva cietpienei vīkals ar vienkāršiem matiņiem un dziedzermatiņiem (bet nav zvaigžņmatiņu), auglis ar 10 ribiņām un trausliem kausmatiņiem (nevis ribiņas 20, nevis kausmatiņi elastīgi).

Common. Groups and growths in various open and forested wet habitats.

Часто. Группы и заросли в разных открытых и лесных мокрых местообитаниях.

Apskati citas sugas: