divirbuļu vilkābele

Crataegus laevigata (Poir.) DC.

Crataegus laevigata (Poir.) DC. attēls
  • divirbuļu vilkābele attēls
  • divirbuļu vilkābele attēls

latviski: divirbuļu vilkābele

angliski: midland Hawthorn

vāciski: Zweigriffliger Weißdorn

zviedriski: rundhagtorn

igauniski: tömbilehine viirpuu

lietuviski: grauželinė gudobelė

krieviski: боярышник двухпестичный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Crataegus laevigata (Poir.) DC. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Vidējs vai liels (ga 1-5 m) rožu dzimtas krūms. Vainags plašs, nereti klājenisks. Miza pelēkbrūna, zarojums bagātīgs. Ērkšķi vienkārši, taisni (ga 0.8-1.5 cm). Lapas sīkas, otrādi olveidīgas (ga 1.5-4 cm, pl 1-3 cm), daivas strupas (parasti 3 daivas), iešķēlums ļoti sekls. Dažreiz lapas gandrīz pilnīgi veselas. Lapas plātnes mala sīkzobaina, pamats ķīļveidīgs, kāts īss. Ziedi diezgan lieli (Ø 1.2-1.5 cm), vainaglapas baltas, raksturīgi 2 irbuļi. Auglis - miltains ābolveida kaulenis (Ø ap 0.7 cm) ar 2 sēklām, apaļš, tumši sarkans vai sarkanīgi brūns. Ļoti īsās, plati trīsstūrainās kauslapas paliekošas, augļa galā atliektas un blīvi piekļautas pie augļa. Zied maija beigās un jūnijā, augļi nogatavojas augusta beigās un septembrī.

Izplatība:

Eiropā sastopama suga.

Latvijā ļoti reti, galvenokārt Baltijas ledusezera senkrasta līnijā valsts dienvidrietumos starp Medzi un Matru. Latvija atrodas uz ZA no sugas vienlaidu izplatības apvidus.

Biotopi:

Aug sausās nogāzēs un gravās 3-5 km garā senkrasta posmā. Iespējami starpsugu hibrīdi vai pārejas formas ar citām vilkābeļu sugām. Savdabīgais biotops, kas vienlaikus ir arī nozīmīgs ģeoloģisks objekts, stingri aizsargājams no saimnieciskās apgūšanas un teritorijas pārveidošanas.

Īpašas norādes:

Pēc augļa ar ļoti īsajām, atliektajām kauslapām un 2 kauliņiem, kā arī sīkajām lapām ar seklu iešķēlumu no pārējām vilkābelēm visvieglāk atšķiramā suga. Atšķiršanu atvieglo arī ļoti lokālā izplatība.

Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 2.kategorijā.

Very rare. South-western part only. Mostly along the coastline of the former Baltic Ice lake. Occurs on dry hillslopes and in ravines.

Очень редко. Только юго-западная часть. Преимущественно по древней береговой линии Балтийского ледникового озера. Произрастает по сухим склонам холмов и в оврагах.

Apskati citas sugas: