stāvā balanda

Chenopodium strictum Roth (incl. Ch. striatiforme Murr)

Chenopodium strictum Roth attēls

latviski: stāvā balanda

angliski: upright Fat-hen

vāciski: Gestreifter Gänsefuß

zviedriski: olivmålla

igauniski: püstine hanemalts

lietuviski: stačioji balanda

krieviski: марь торчащая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Chenopodium strictum Roth karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidējs vai liels (ga 40-130 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, bagātīgi zaro, zari stāvi. Parasti stublājs ar sarkanām un zaļām svītrām, dažreiz iesarkans. Lapas iegarenas vai eliptiskas (ga 3-8 cm, pl 1-4 cm), mala gluda vai maz un attāli zobaina, plātnes gals strups vai smails, plātnes apakšdaļā lapas malas vairāk vai mazāk paralēlas. Lapas plātnes augšdaļa sašaurināta. Kāts daudz īsāks nekā lapas plātne. Ziedi plaši piramidālā skarā. Apziedņa lapas zaļas, šķautņainas, apmale balta, apziedņa lapas daļēji sedz gatavu augli. Sēklas melnas, ar nelīdzenu virsmu. Zied no jūnija līdz septembrim.

Izplatība:

Plaši Eirāzijā sastopama suga. Daudzās valstīs to nenodala patstāvīgā sugā, bet aplūko kā vienu no daudzajām baltās balandas pasugām. Tādēļ izplatības dati no daudzām teritorijām Eiropā ir nepilnīgi, sporādiski. Savukārt citi autori no Ch. strictum vēl nodala patstāvīgu Ch. striatiforme vai to aplūko kā vienu no vairākām Ch. strictum pasugām: Ch.s. ssp. strictum, Ch.s. ssp. striatiforme (Murr) Uotila.

Latvijā diezgan bieži sastopama suga, pēdējā laikā izplatība paplašinās.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas ceļmalās, gar dzelzceļiem, nezālienēs, ūdeņu krastmalu smiltājos.

Īpašas norādes:

Ļoti līdzīga daudz biežāk sastopamajai un izskatā ļoti mainīgajai baltajai balandai (Ch. album). Atšķirama pēc salīdzinoši garākām un šaurākām lapām ar paralēlām malām plātnes apakšdaļā (nevis pazīmes citādas). Arī stublāja svītrainums ir laba, taču ne droša atšķirības pazīme.

Rather common. Solitarily specimens and groups in wasty places, on roadsides, along railways, in sands at water-bodies.

Довольно часто. Единичные экземпляры и группы в сорных местах, по обочинам дорог, вдоль железных дорог и на песках у водоемов.

Apskati citas sugas: