mūru balanda

Chenopodium murale L.

Chenopodium murale L. attēls

latviski: mūru balanda

angliski: nettle-leaved Goosefoot

vāciski: Mauer-Gänsefuß

zviedriski: gatmålla

igauniski: müür-hanemalts

lietuviski: mūrinė balanda

krieviski: марь стенная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Chenopodium murale L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs, vidēja lieluma (ga 10-50 cm) balandu dzimtas lakstaugs. Augs tumšzaļš, ar zarainu, bieži izplestu stublāju un īpatnēju, nepatīkamu smaku (saberzēt!). Lapas rombiskas vai iegarenas (ga 2-6 cm, pl 1.4-4 cm), plātnes apakšpuse miltaina, bet virspuse - kaila un spīdīga. Lapas virspuses spīdums ļoti raksturīgs jaunam augam; veģetācijas perioda beigās tas nav tik acīm redzams. Plātnes pamats ķīļveida, mala smaili nevienādzobaina. Apziednis piecdaļīgs, miltains, ar strupu šķautni vai gandrīz bez šķautnes. Apziedņa lapas pilnīgi sedz augli. Ziedkopa skraja, ziedkopā lapu maz vai nav (tikai pie ziedu pušķiem ir īsas seglapas). Izziedējušam augam galotnes ziedkopas zari diezgan gari, izlocīti. Sēklas blāvas, skulpturētas. Diezgan grūti noteicama suga; lapu plātnes virsmas spīdums un nepatīkamā smaka varētu būt ierosinājums pārējo pazīmju pārbaudei. Zied no jūlija līdz septembrim.

Izplatība:

Eirāzijā sastopama suga.

Latvijā ļoti rets adventīvs augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri nezālienēs un uz dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

Salīdzinājumā ar citām balandām raksturīgas šādas pazīmes: lapu virspuse kaila, spīdīga, plātne rombiska vai iegarena, ar smaili nevienādzobainu malu. Augam īpatnēja, nepatīkama smaka, izziedējušam augam bezlapainās galotnes ziedkopas zari pagari, izlocīti.

Very rare. Casual. Solitarily specimens in wasty places and on railways.

Редчайший. Заносной. Единичные экземпляры в сорных местах и на железных дорогах.

Līdzīgās sugas

  • Chenopodium pratericola Rydb. (pļavas balanda)

    Dažas reizes nezālienēs un uz dzelzceļiem konstatētā pļavas balanda (Chenopodium pratericola Rydb.) ir viengadīgs, ievazāts augs. Stublājs zarains, pacils vai stāvs (ga 30-85 cm). Lapas abpusēji miltainas, iegarenas vai lancetiskas (ga 2-4 cm, pl 0.5-1.3 cm), ar labi nodalītu kātu. Uz lapas plātnes labi saskatāmas 2 raksturīgas garendzīslas. Plātnes mala gluda, pie pamata apakšējām lapām daivveida zobiņš. Ziedkopa blīva, maz lapaina. Apziednis piecdaļīgs, apziedņa lapas šauri šķautņainas, pilnīgi sedz augli. Diezgan viegli atšķirama no citām Latvijā konstatētajām balandām. Zied no jūlija beigām līdz septembrim.

Apskati citas sugas: