uzpūstais grīslis

Carex rostrata Stokes (syn. C. inflata V.I.Krecz.)

Carex rostrata Stokes attēls
  • uzpūstais grīslis attēls
  • uzpūstais grīslis attēls

latviski: uzpūstais grīslis

angliski: bottle Sedge

vāciski: Schnabel-Segge

zviedriski: flaskstarr

igauniski: pudeltarn

lietuviski: snapuotoji viksva

krieviski: осока вздутая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Carex rostrata Stokes karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) grīšļu dzimtas lakstaugs. Dažādvārpu grīšļu grupas suga, kam sievišķie ziedi ar 3 drīksnām un augļa pūslītis ar skaidri nodalītu, divzobainu knābīti. Augs zilganzaļš. Stublājs stāvs, gluds un trīsšķautņains. Lapas šauras (pl 0.2-0.5 cm), stīvas, renesveida, garumā pārsniedz ziedkopu. Apakšējās lapu makstis sarkanīgas, šķeldrainas. Vīrišķās vārpiņas 1-3, stublāja galotnē. Sievišķās vārpiņas (Ø 0.7-1 cm) stāvas, ar īsu kātiņu, ziedkopā 2 vai 3, atrodas zem vīrišķajām vārpiņām. Pūslītis spīdīgs, dzeltenzaļš (ga 0.4-0.5 cm), garāks nekā pastrupā, dzeltenīgā segplēksne, pēkšņi sašaurināts divzobainā knābītī, no vārpiņas ass atstāv slīpi. Zied maijā un jūnija sākumā.

Izplatība:

Plaši izplatīta arktisko, ziemeļu (boreālo) un kalnu apvidu suga.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Dažāda lieluma grupas, vietām monodominantas audzes mitrās pļavās un purvos, ūdenstilpju krastos, grāvjos un skrajos pārpurvotos mežos. Raksturīga suga augu sabiedrībās applūstošās piekrastēs un aizaugošos seklūdeņos: Cl. Phragmitetea, All. Magnocaricion.

Īpašas norādes:

Līdzīgs vairākiem citiem dažādvārpu grupas grīšļiem, sevišķi knābja (C. rhynchophysa) un pūslīšu (C. vesicaria) grīslim. Atšķirams pēc zilganzaļām, stīvām, šaurām (pl 0.2-0.5 cm), renesveida lapām (nevis zaļām vai dzeltenzaļām, nevis mīkstām un nokarenām, 0.6-1.5 cm platām, plakanām lapām). Atšķirībā no pūslīšu grīšļa pūslītis pēkšņi (nevis pakāpeniski) sašaurināts knābītī. Atšķirībā no knābja grīšļa sievišķo ziedu vārpiņu diametrs mazāks (nepārsniedz 1 cm), pūslīši no vārpiņas ass atstāv slīpi (nevis perpendikulāri). Bez tam sievišķās vārpiņas ziedkopā vienmēr stāvas (knābja un pūslīšu grīslim tās bieži nokarenas - vismaz apakšējās).

Common. Groups in mires, wetland forests and wet meadows, at water-bodies.

Часто. Группы на низинных болотах и мокрых лугах, в заболоченных лесах и по берегам водоемов.

Apskati citas sugas: