jūrmalas miķelīte (jūrmalas sālsastere)

Aster tripolium L. ([arī: Tripolium pannonicum (Jacq.) Dobrocz.; syn. Tripolium vulgare Nees])

Aster tripolium L. attēls
  • jūrmalas miķelīte attēls
  • jūrmalas miķelīte attēls
  • jūrmalas miķelīte attēls

latviski: jūrmalas miķelīte (jūrmalas sālsastere)

angliski: sea Aster

vāciski: Strand-Aster

zviedriski: strandaster

igauniski: randaster

lietuviski: trispalvis astras

krieviski: астра солончаковая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Aster tripolium L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Viengadīgs vai divgadīgs, vidējs vai liels (ga 30-100 cm) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, vienkāršs vai zaro, kails tāpat kā lapas. Lapas lancetiskas (ga 5-12 cm, pl 0.7-1.5 cm), uz stublāja sēdošas. Ziedu kurvīši nelieli (Ø 2-2.5 cm), vairogveida ziedkopās stublāja un zaru galā. Ir strupas vīkala lapas, kas ziedu kurvīti apņem parasti divās rindās. Kurvīša malā ir gaiši violeti mēlziedi, bet centrā atrodas dzelteni stobrziedi. Auglis - saplacināts, iegarens sēklenis ar matkausu. Kausmatiņi aptuveni sēkleņa garumā. Zied no jūlija vidus līdz septembrim.


Šo sugu dažās florās aplūko kā plaši definētu Tripolium pannonicum vai pasugas rangā - Tripolium pannonicum ssp. maritimum.

Izplatība:

Gar jūru un okeānu piekrasti Eirāzijā, kā arī kontinenta iekšienē vairāk vai mazāk sāļainās augsnēs sastopama, mainīga izskata suga.

Latvijā ļoti reti. Sporādiski jūras piekrastē. Noturīga populācija tikai pie Liepājas ezera.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas jūras piekrastes smiltājos, ezeru palieņu pļavās un pļavās jūrā ietekošu upju grīvās. Vairums konstatēto atradņu liedagā Rīgas līča centrālajā piekrastē nav noturīgas un tiek noskalotas. Nozīmīgākās atradnes Liepājas ezera piekrastē aizsardzībai izveidots liegums. Šeit suga sastopama gan atsevišķiem eksemplāriem, gan lielās audzēs ezera palienē. Atradni apdraud ezera piekrastes apbūve un izmīdīšana. Raksturīga suga augu sabiedrībās sāļainās piejūras pļavās: Cl. Asteretea tripolii.

Īpašas norādes:

Ierakstīta Latvijas Sarkanajā grāmatā 1.kategorijā.

Very rare. Sporadically along the coastline. Stable population only at Lake Liepājas. Solitarily specimens and groups in floodplain meadows and on the beach.

Очень редко. Спорадически по побережью. Устойчивая популяция только у озера Лиепаяс. Единичные экземпляры и группы на пойменных лугах и пляже.

Apskati citas sugas: